Miło nam poinformować, że trwa projekt realizowany przez Bractwo Bartne z Augustowa oraz Dzukijski Park Narodowy z Litwy.

Fot. Bractwo Bartne

Ta wspólna polsko-litewska inicjatywa uzyskała wysokie oceny i dofinasowanie w kwocie 637 778 EUR w programie Interreg Lithuania-Poland Programme na lata 2021-2027 (perspektywa 2024-2026) współfinansowanego przez Unie Europejską. Wraz z partnerami z Litwy w ramach projektu będziemy na różne sposoby promować bartnictwo i rozwijać bartniczą społeczność. Szeroko zakrojone działania na najbliższe 2 lata obejmują przede wszystkim:

– rozbudowę i profesjonalne zaprojektowanie ekspozycji Muzeum Kultury Bartniczej w Augustowie,

– budowę centrum bartniczego w Musteika na Litwie.

To nie jedyne zadania realizowane w ramach współpracy. W miniony weekend odbyły się w Puszczy Augustowskiej warsztaty bartnicze dedykowane mieszkańcom Polski i Litwy. Wzięło w nich udział 14 osób. Warsztaty trwały 3 dni. W ich trakcie pokazywaliśmy wspólne tradycje bartnicze, trenowaliśmy posługiwanie się leziwem, robiliśmy wiosenne przeglądy zasiedlonych barci oraz odwiedziliśmy wolierę głuszców w Nadleśnictwie Głęboki Bród. Podczas warsztatów wykonanych zostało 8 kłód bartnych. Trafią one na teren Dzūkijos Nacionalinis Parkas – Dzukija National Park, w okolice Suwałk, a część zostanie w Puszczy Augustowskiej.

Kolejne działania w ramach polsko-litewskiej współpracy bartniczej już w kolejnych miesiącach, w tym oczywiście oczekiwana przez wielu Kleczba, która odbędzie się 14 września 2024 r. Wcześniej odwiedzimy przynajmniej dwa razy Litwę: w lipcu – zabierając na wyjazd studyjny harcerzy z Hufca ZHP Augustów, w sierpniu – udając się na wyjazd studyjny z osobami zaangażowanymi w działalność bartniczą z Polski.

Wszystko to dla promocji bartnictwa, poprawy dobrostanu pszczół, integracji regionów oraz kultywowania tradycji i historii.

Zapraszamy do śledzenia na bieżąco informacji o projekcie na stronie Bractwa Bartnego www.bartnictwo.com.


Piotr Piłasiewicz

Bractwo Bartne / Fratrum Mellicidarum