W piątek 9.02.2024 odbyło się w Wilnie spotkanie przedstawicieli Bractwa Bartnego z Augustowa z Prezydent elekt Białorusi, Panią Swietłaną Cichanouską. Piotr Piłasiewicz z żoną Honoratą i Paweł Kotwica przekazali certyfikat wpisu bartnictwa na listę UNESCO.

fot. Svietlany Tsikhanouskaya Office 

Bartnictwo to nasze wspólna tradycja, jej potrzymanie, promocja i międzynarodowe uznanie było możliwe dzięki współpracy organizacji pozarządowych i aktywnych obywateli z Polski i Białorusi. Chcielibyśmy do tej współpracy wrócić jak tylko będzie to możliwe. Ten egzemplarz miał być w Białorusi na Brackim Chutorze, gdzie działaliśmy na rzecz naszego wspólnego dziedzictwa do końca 2020 roku. Chcielibyśmy, aby znalazł godne miejsce w biurze Pani Prezydent. Mamy nadzieje, że wkrótce będziemy mogli również wrócić na Białoruś i wspólnie działać na rzecz zachowania i promocji naszego dziedzictwa.

– mówił na spotkaniu Piotr Piłasiewicz

Bartnicy zaprosili Panią Prezydent do odwiedzenia Augustowa i prowadzonego przez Bractwo Bartne Muzeum Kultury Bartniczej. Oprócz certyfikatu Bractwo Bartne wręczyło także album „Ostatni bartnicy” prof. Krzysztrofa Heyke oraz butelkę miodu. 

Przeglądając zdjęcia pani Prezydent powiedziała, że przypominają jej wakacje spędzane u dziadka na wsi, który był pszczelarzem. 

Oprócz rozmów o pszczołach, bartnictwie i miodach nie zabrakło miejsca na omówienie ważnego dla mieszkańców Augustowszczyzny tematu Obławy Augustowskiej:

– Groby poległych w lipcu 1945 są zapewne gdzieś w Białoruskiej ziemi – ważne, aby przyszłe demokratyczne władze Białorusi miały świadomość o tym ważnym dla nas lokalnie temacie. Odniosłem wrażenie, że temat ten nie był poruszany w relacjach Polski z Biurem Panią Ciechanouskiej.

– mówił po spotkaniu Piotr Piłasiewicz 

Po rozmowach Pani Prezydent przekazała podziękowania za spotkanie i przekazanie certyfikatu, oraz zaznaczyła, że jest bardzo natchniona projektami Bractwa Bartnego.

Zdjęcia: Svietlany Tsikhanouskaya Office 

(Red)