Jagoda Kret i autorzy piosenki „W salonie” udowadniają, że jest to możliwe.

„Kiedy pierwszy raz zetknęłam się z historią mojej bohaterki poczułam się niesamowicie poruszona. Zinterpretowanie tego utworu było dla mnie ogromnym wyzwaniem, ale jednocześnie czułam, że robię coś ważnego – mogę być głosem tej kobiety, dać wyraz jej tęsknocie i bólowi, tak by więcej osób usłyszało o jej doświadczeniach.” – opowiada Jagoda Kret.

„To zbiór traum matek, żon, córek i wnuczek, przekazywanych razem ze strachem i bólem z pokolenia na pokolenie. Rodziny Lipcowych zostały ze świadomością, że ich bliscy zaginęli bez wieści, ale nie mogli otwarcie mówić o swoim dramacie, zastraszeni przez komunistyczne władze. Tym bardziej cieszę się, że mogłam z nimi porozmawiać, wysłuchać ich historii.” – dodaje Aleksandra Górecka, autorka tekstu.

Elżbieta Chmielewska, wnuczka Zofii Żylińskiej, wspomina: „Została sama z córkami, ni wdowa, ni panna. Nie miała tu rodzeństwa, nikt jej nie pomagał. Wysyłała setkilistów do wszelkich instytucji w poszukiwaniu swojego męża. Była coraz bardziej zamknięta w sobie, czekała rok, dwa, pięć…  czekała na niego do końca swojego życia, równo20 lat.”

Za teledysk do piosenki „W salonie”, okładkę do singla i oprawę graficzną utworu odpowiada Hania Oloś, wielokrotnie nagradzana ilustratorka, animatorka i autorka komiksów.

„Zofia była niezłomna w pielęgnowaniu wspomnień. Skojarzyło mi się to z uprawianiem ogrodu i szkodnikami, które w tym przeszkadzają. Właśnie dlatego refrenową czerwoną lawinę, czyli Sowietów i UB, symbolizują szerszenie, na pozór wyglądające jak pożyteczne pszczoły. Kwiat lipy wprost nawiązuje symbolicznie do Lipcowych.” – tłumaczy swoje inspiracje Hania.

Płyta „LIPCOWE’45” będzie pewnego rodzaju kontynuacją albumu „LIPCOWI’45” zespołu Żurkowski, nominowanego w kategorii „Płyta Rocku” w tegorocznym plebiscycie Antyradia.

Nie ukrywam, że odzew, który pojawił się po wydaniu albumu Żurkowskiego, bardzo nas ucieszył i poruszył. Rodziny dotknięte obławą augustowską to często nasi sąsiedzi, znajomi, przyjaciele.  Mijamy się z nimi każdego dnia. Choć minęło już tyle lat, trauma nie przeminęła. Towarzyszy im do dzisiaj. Płytą „LIPCOWE’45” wspólnie z rodzinami obracamy tę traumę w dumę i zwycięstwo nad zapomnieniem.” – podkreśla Aleksandra Czerobska – Pełnomocnik Dyrektora Instytutu Pileckiego ds. upamiętnienia Obławy Augustowskiej.


Jagoda Kret – charyzmatyczna wokalistka, songwriterka. Jej muzyka to zbiór „brudnych”, gitarowych, bluesowo-rockowych brzmień inspirowanych amerykańskim folkiem.
W grudniu 2021 roku wydała swój debiutancki album „O Samym Braku Stabilności”, który spotkał się z uznaniem słuchaczy i dziennikarzy muzycznych. Album ten został nominowany do nagrody Fryderyki 2023 w kategorii Album Roku Blues. Po premierze płyty artystka czynnie koncertowała na terenie całej Polski, biorąc udział w licznych letnich festiwalach, tj. Enea Edison Festiwal, Fest Festiwal, Letnie Brzmienia, Blues nad Odrą, Męskie Granie

Źródło informacji: @instytutpileckiego.pl

|Bart.