Nikogo nie trzeba przekonywać, że wydarzenia artystyczne mają pozytywny wpływ na nasze nastroje. Dotyczy to także – myślę, że nawet w większym stopniu niż osób zdrowych, osób przebywających w hospicjum. Takie wydarzenia, to dłuższe lub krótsze chwile ucieczki od różnego rodzaju trudności. Pacjentom hospicjum przede wszystkim ich sytuacji zdrowotnej. Muzyka, poezja, ogólnie sztuka goszcząca w takich miejscach na pewno przyczyniają się do poprawy samopoczucia i jakości życia pacjentów.

Wolontariusze wspierający personel pracujący w augustowskim hospicjum starają się również dbać i o takie potrzeby pacjentów. Na zaproszenie koordynującej działania wolontariatu w hospicjum Alicji Straszyńskiej, 15 lutego br., przed pacjentami placówki wystąpili z koncertem muzycznym uczniowie i nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej I st.  im. Emila Młynarskiego w Augustowie.

Nie było to pierwsze wydarzenie tego rodzaju przygotowane przez panie Bożennę Szumską Niewiadomska i Lidię Alicję Karpińską w tym miejscu. Do udziału zaprosiły one nauczycieli ze szkoły, w której na co dzień pracują, Krzysztofa Drzemickiego i Grzegorza Sobczaka wraz z piątką uczniów. Zaproszona została także augustowska poetka i malarka Bożena Klimaszewska. Przeczytała ona kilka wierszy ze swojej twórczości a na zakończenie przekazała na ręce dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Długoterminowej w Augustowie Krystyny Wilczewskiej jeden ze swoich obrazów.

– Uśmiechy pojawiające się na twarzach osób siedzących na wózkach inwalidzkich i wyczuwalna w nich radość były dla nas najcenniejszą nagrodą za przygotowany koncert

– powiedziała już dwa dni po wydarzeniu Bożenna Szumska Niewiadomska.

Dzień wcześniej obchodzone były Walentynki. Pamiętali o tym uczniowie z samorządu uczniowskiego PSM w Augustowie. Własnoręcznie przygotowali serduszka z przytwierdzonym do nich cukierkiem, które otrzymali wszyscy obecni na koncercie.

Zdjęcia: Organizatorzy

|Bart.