DKF KINOCHŁON zaprasza na dziesiątą już (!) edycję wydarzenia „Namiary na Oscary” – w połowie marca, kolejny raz, spotkamy się w augustowskim kinie Iskra (ul. 3 Maja 38), by obejrzeć i przedyskutować filmy, które ścigają się o statuetkę Oscara w najważniejszych kategoriach. W tym roku to aż 4 dni z rewelacyjnym kinem, dobrym prowadzącym i fantastycznymi gośćmi. Mamy nadzieję, że cztery marcowe wieczory spędzimy wspólnie. Oto, co dla Państwa przygotowaliśmy:

12.03.2024 (wtorek), 18:30

Przegląd otworzymy filmem, który walczy o statuetkę w pięciu kategoriach: Najlepszy film, Najlepszy aktor pierwszoplanowy (Paul Giamatti), Najlepsza aktorka drugoplanowa (Da’Vine Joy Randolph), Najlepszy scenariusz oryginalny i najlepszy montaż – „Przesilenie zimowe” Alexandra Payne’a.

Na ekranie zobaczymy Paula Giamatti’ego w roli nielubianego nauczyciela, Paula, postrzeganego przez uczniów, nauczycieli oraz dyrektora szkoły jako osobę pompatyczną i irytującą. Zatem… Zbliżają się święta Bożego Narodzenia w 1970 roku i Paul, nie mając rodziny, nigdzie nie wyjeżdża. Nauczyciel zostaje w szkole, aby pilnować uczniów, którzy nie mogą wrócić do domu. Po kilku dniach zostaje tylko jeden uczeń – sprawiający kłopoty 15-latek o imieniu Angus (Dominic Sessa), któremu grozi wydalenie za fatalne zachowanie. Do Paula i Angusa dołącza kucharka Mary (Randolph), której syn niedawno zginął w Wietnamie. Tych troje tworzy nieprawdopodobną świąteczną rodzinę, która dzieli się komicznymi perypetiami podczas dwóch bardzo śnieżnych tygodni w Nowej Anglii. Prawdziwą podróżą okaże się to, jak pomagają sobie nawzajem spojrzeć na własne doświadczenia oraz przekonania co do przyszłości.

Gość pokazu:

Tomasz Adamski – Filmoznawca z Uniwersytetu w Białymstoku na wydziale Pedagogiki i Psychologii w Zakładzie Kulturoznawstwa.  Autor licznych referatów i prelekcji na temat filmu nie tylko na Podlasiu i w Polsce, ale także w Niemczech, Czechach, Gruzji, czy na Łotwie. Interesuje się głównie kinem skandynawskim. Ponad to, niezależny filmowiec związany z akcją Filmowe Podlasie Atakuje, prowadzący szereg warsztatów filmowych między innymi w Polsce na Białorusi, Ukrainie czy w Gruzji.

13.03.2024 (środa) – godz. 18:30

Drugi dzień naszych Namiarów to „Anatomia upadku” – francuski thriller  nominowany do Oscara także w pięciu kategoriach: Najlepszy film, Najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Sandra Hüller), Najlepszy reżyser, Najlepszy scenariusz oryginalny i najlepszy montaż.

Za pośrednictwem kinowego ekranu poznamy Rodzinę, której szczęśliwe życie zostaje przerwane, kiedy we francuskich Alpach Samuel ginie w wyniku upadku. Skoczył sam, poślizgnął się czy może z balkonu wypchnęła go Sandra, żona i matka? Śledczym brakuje dowodów, w sprawie brakuje świadków. Na oczach opinii publicznej Sandra będzie musiała spowiadać się z najdrobniejszych i najintymniejszych szczegółów swojego małżeństwa, które mogą zaważyć o wyroku. Proces, który nurtuje wszystkich, toczy się również w głowach widzów, a pytanie jest oczywiste i brzmi: „Czy to zrobiła?”.

Gość pokazu: Adriana Prodeus – Kuratorka wielu festiwali i przeglądów filmowych, jurorka festiwali filmowych, artystycznych i teatralnych. Pracowała jako kierownik literacki Studia Filmowego KADR oraz wicedyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Ekspertka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

14.03.2024 (środa) – godz. 18:30

Kolejny namiarowy film to „Biedne istoty” Yórgosa Lánthimosa, nominowanego do Oscara aż w 11 najważniejszych kategoriach!

To niesamowita opowieść o ewolucji Belli Baxter (Emma Stone), młodej kobiety, która zostaje przywrócona do życia przez genialnego i niekonwencjonalnego naukowca, doktora Godwina Baxtera (Willem Dafoe). Pod jego opieką Bella chętnie uczy się wszystkiego od nowa, ale chce też doświadczyć pełni życia. W poszukiwaniu nowych doznań wyrusza w burzliwą i pełną przygód podróż przez kontynenty w towarzystwie sprytnego i rozpustnego prawnika, Duncana Wedderburna (Mark Ruffalo). Wolna od uprzedzeń swoich czasów, Bella z determinacją dąży do celu, jakim jest walka o równość i niezależność.

Gość pokazu: Diana Dąbrowska – dziennikarka kulturalna, której teksty można przeczytać w „Kinie” i na portalu Stopklatka.pl. Oprócz artykułów, pisze doktorat na temat przemian włoskiego kina w “słodkich” latach 60. XX wieku. propagatorka włoskiej kultury w Polsce; filmoznawczyni, współorganizatorka festiwali filmowych, m.in. Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu oraz Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi.

21.03.2024 (czwartek) – godz. 18:30

Dogrywka naszych Namiarów na Oscary to polsko-brytyjsko-amerykańska koprodukcja „Strefa interesów” w reżyserii Jonathana Glazera. Kolejny w naszym zestawieniu film z 5 oscarowymi nominacjami: Najlepszy film, Najlepszy reżyser, Najlepszy scenariusz adaptowany, Najlepszy dźwięk i Najlepszy film międzynarodowy; warto również podkreślić, że „Strefa interesów” zdobyła Grand Prix Festiwalu w Cannes. Ten głośny film opowiada historię Rudolfa (Christian Friedel), który wraz z żoną Hedwig (Sandra Hüller) oraz czwórką dzieci i psem mieszka w przestronnym, pedantycznie czystym domu z wypielęgnowanym ogrodem i szklarnią. Wspólnie celebrują rodzinne obiady, marzą o wakacjach w ukochanych Włoszech. W weekendy lubią popływać kajakami lub pospacerować po lesie z przyjaciółmi. Jednak zza ścian ich domu często dobiegają niepokojące odgłosy, a czasem rozpaczliwe krzyki, ponieważ Rudolf Höss jest komendantem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau…

Gość pokazu: Jakub Majmurek – filmoznawca, publicysta, krytyk filmowy, którego teksty można przeczytać min. w „Gazecie Filmowej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Le Monde Diplomatiqe Edycja Polska”, „Bez Dogmatu” oraz na portalach Polskiego Radia, Lewica.pl.

Przez wszystkie oscarowe dni przeprowadzi nas i naszych gości, jak zawsze podczas Namiarów na Oscary, Błażej Hrapkowicz – krytyk filmowy i kulturoznawca. Człowiek, który o Nagrodach Akademii Filmowej i walczących o nie filmach, wie niemal wszystko, kilkukrotnie prowadził polską transmisję gali rozdania Oscarów, także w tym roku przyjedzie do nas niemal wprost z telewizyjnego studia transmitującego tegoroczną uroczystość. Autor audycji filmowej radiowej czwórki „Hrapkowidz” i magazynu „Kino mówi” , który można obejrzeć w każdy czwartek w „Ale kino+”, swoje artykuły publikuje „Filmie”, „Kinie”, „dwutygodnik.com”, „filmweb.pl”, jest także współautorem „Wunderkamera. Kino Terry’ego Gilliama” i „Seriale. Przewodnik Krytyki Politycznej”.

Bądźcie z nami i bawcie się… oscarowo! Szczegółów na temat filmów i gości Przeglądu szukajcie na naszej stronie internetowej. Tam również znajdziecie bliższe informacje na temat OSCAROWEGO TYPOWANIA – zgadnij, kto zgarnie w tym roku statuetki! Do wygrania bilety na koncert Spiętego i inne filmowo-muzyczne nagrody. Link do oscarowej ankiety: www.kinochlon.pl/ankieta

Typujemy do 8 marca, rozstrzygnięcie podczas pierwszego namiarowego wieczoru – zachęcamy do udziału w zabawie!

APK – DKF KINOCHŁON

– – –

Bilety i cennik:

Bilet na pojedynczy seans: 18 zł

Bilet ulgowy: 12 zł

Karnet na Namiary na Oscary (4 seanse): 50 zł

Sprzedaż i rezerwacje: Augustowskie Placówki Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 87 643 36 59.