Pierwszy „Poranek muzyczny” w Państwowej Szkole Muzycznej im. Emila Młynarskiego w Augustowie zorganizowany został przy okazji 27. edycji WOŚP. Rozważając różne formy wsparcia tego szczytnego celu przez społeczność PSM w Augustowie, nauczycielka tej szkoły Bożenna Szumska Niewiadomska wykorzystała pomysł, który zrodził się w głowie innej nauczycielki, Lidii Alicji Karpińskiej. Od tamtego czasu, rokrocznie „Poranek muzyczny” był jednym z wydarzeń organizowanych w ramach WOŚP w Augustowie.

Poprosiłem panią Lidię Alicję Karpińską o krótkie uzupełnienie powyższej informacji.

– Tak było, ale od 2 lat jest to już wydarzenie organizowane systematycznie, raz w miesiącu. Te pierwsze „orkiestrowe” poranki połączone były z akcją sprzedawania ciasteczek. Poranki dedykowane są dla dzieci. Małe dzieci nie mogą do nas przyjść same więc to normalne, że towarzyszą im rodzice. Przeważnie jest to jeden z rodziców, ale bywają i całe rodziny. To właśnie sprawia, że mamy na tych spotkaniach specyficzną atmosferę, inną od tej na typowym koncercie muzycznym. Powiem, że jest na takim spotkaniu coś z powagi wyczuwalnej na koncercie muzyki poważnej i radości w grupie przedszkolnej. Coś takiego potrafią wnieść tylko dzieci, tego nie da się w żaden sposób zaaranżować. Razem z Bożeną staramy się to wykorzystać. Czy jest lepsza forma edukacji dziecka niż ta poprzez zabawę? Ja uważam, że nie.

Podczas wydarzeń na scenie występują też uczniowie naszej szkoły. Tutaj mają okazję podzielić się swoimi umiejętnościami gry na instrumentach. Do udziału zapraszam różne osoby, między innymi poetów, dla których jest to możliwość zaprezentowania swoich utworów związanych z literaturą dziecięcą.

Niezwykle ciekawą formą był nasz ostatni poranek. 10 lutego motywem przewodnim była muzyka filmowa. Film przeważnie utożsamia się z obrazem, ale muzyka w filmie odgrywa bardzo ważną rolę. Jak ważną opowiedział gość tego poranka Bartek Świerkowski.

W Augustowie trudno znaleźć osobę równie dobrze znająca się na kinie, dla której temat filmowy jest tak bardzo bliski jak dla Bartka Świerkowskiego. Augustowski DKF z którym od samego początku jest ściśle związany a który może poszczycić się wieloma nagrodami i wyróżnieniami za działalność, to oddzielny temat. U nas jako gość specjalny przybliżył dzieciom i rodzicom rolę i znaczenie muzyki dla filmu. Cofając się w czasie, zaprezentował materiały już historyczne, ale wyraźnie pokazujące, że w filmie muzyka była wcześniej niż aktorzy zaczęli przemawiać do nas z ekranów. Dramaturgia, komizm, sielankowość, tragizm, nostalgia, czyli to wszystko co reżyser chciał zawrzeć w obrazie, do widza pełniej docierało właśnie poprzez muzykę tworzoną do filmu. Młodzi uczestnicy spotkania słuchali tych opowiadań z ogromnym zainteresowaniem. Podobna reakcja była przy oglądaniu płyt winylowych z kolekcji Bartka Świerkowskiego oraz sprzętu służącego do ich odtwarzania.

Tak, ten poranek z pewnością pozostanie na długo w ich pamięci.

Na zakończenie naszej rozmowy pani Lidia zdradziła temat kolejnego spotkania. Szczegółów teraz nie podam. Może tylko tyle, że w większym niż zazwyczaj stopniu zaangażowani w to wydarzenie będą uczniowie PSM w Augustowie. Samorząd uczniowski wspierany przez panie Lidię Alicję Karpińska i Bożennę Szumska Niewiadomska już rozpoczął przygotowania to kolejnego Poranka muzycznego w augustowskiej PSM.

Zdjęcia: Organizatorzy

|Bart.