Teatr Nowy w Poznaniu oficjalnie zyska w poniedziałek imię Izabelli Cywińskiej – reżyserki teatralnej i filmowej, byłej minister kultury.

fot. augustow.org

Do tej pory, od 2002 roku, Teatr Nowy w Poznaniu nosił imię Tadeusza Łomnickiego. Aktor przebywając gościnnie w 1992 w Poznaniu, zasłabł na scenie podczas prób do spektaklu „Król Lear” i zmarł tego samego dnia. Teraz imię artysty nosić będzie Scena Duża Teatru Nowego.

16 marca br. w życie weszła uchwała sejmiku województwa wielkopolskiego dotycząca zmiany patrona. Instytucja kultury nosi teraz imię Izabelli Cywińskiej. Teatr Nowy chciał w ten sposób uhonorować zmarłą w grudniu ub. roku artystkę.

„Ta wybitna reżyserka i pierwsza minister kultury w rządzie Tadeusza Mazowieckiego została dyrektorką Teatru Nowego w Poznaniu w 1973 roku i pokierowała nim tak, że stał się on jedną z najlepszych tego typu instytucji w Polsce” – podkreślił Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.

Urząd marszałkowski podał, że nadanie nowego imienia Teatrowi Nowemu oraz Scenie Dużej nastąpi oficjalnie w poniedziałek, 25 marca. W wydarzeniu weźmie udział m.in. marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. Zapowiadana jest także – jak poinformował urząd marszałkowski – obecność ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza.

Podczas wydarzenia planowane jest m.in. odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej artystce, projekcja filmu o dyrekcji Izabelli Cywińskiej w latach 1973-1989 oraz monolog Wojciecha Ziemilskiego poświęcony pamięci nowej patronki teatru.

Jak przypomniano na stronie Teatru Nowego w Poznaniu, „w lipcu 1973 r., Teatr Nowy odzyskał status samodzielnej instytucji artystycznej, a jego dyrekcję powierzono Izabelli Cywińskiej”. „Kierownikiem literackim został Milan Kwiatkowski. W grudniu skończyło się wygnanie zespołu – wyremontowany budynek Teatru Nowego oddano ponownie do użytku, inaugurując działalność aż czterema premierami: +A jak królem, a jak katem będziesz+ Tadeusza Nowaka w reżyserii Janusza Nyczaka, +Gigantami z gór+ Luigiego Pirandella w reżyserii Izabelli Cywińskiej, przygotowanym pod jej opieką monodramem Marianny Bocian +Odejście Kaina+ w wykonaniu Wiesława Komasy oraz +Śmiercią Tarełkina+ Aleksandra Suchowo-Kobylina, również w reżyserii Cywińskiej” – napisano.

Podkreślono, że „dyrekcja Izabelli Cywińskiej (…) zmieniła Teatr Nowy w jedną z najlepszych scen w kraju: otwartą, prowokującą do dialogu, zaangażowaną społecznie i stawiającą na zespołowość”. „W repertuarze zaczęły się pojawiać spektakle o tematyce egzystencjalnej i moralnej – jak słynny +Oskarżony: Czerwiec pięćdziesiątsześć+, a pracę podejmowali wybitni twórcy – jak Janusz Wiśniewski, Jerzy Satanowski, Jerzy Juk-Kowarski, Irena Biegańska czy Kazimierz Wiśniak. Od 1977 r. mogli oni pracować na dwóch scenach – do Dużej Sceny dołączyła bowiem Scena Nowa” – podano w informacji o teatrze. „Pod opieką Cywińskiej Milan Kwiatkowski rozwijał przy Teatrze ruch +Proscenium+, a przedstawiciele poznańskiego biznesu kładli podwaliny pod nowoczesny mecenat – Fundację Teatru Nowego, wkrótce przekształconą w Lożę Patronów Teatru Nowego” – napisano.

Jak dodano, „Teatr Nowy Izabella Cywińska opuściła w 1989 r., obejmując urząd Ministra Kultury i Sztuki w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, a na swojego następcę wyznaczyła Eugeniusza Korina”. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ gj/ ktl/