Dziewiętnaście osób oskarżyła podlaska delegatura Prokuratury Krajowej o udział w procederze wyłudzania podatku VAT w oparciu o mechanizm tzw. karuzeli podatkowej. Straty budżetu państwa zostały oszacowane na ponad 21 mln zł.

Fot. PAP/Leszek Szymański

Sprawę prowadził Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku, we współpracy z miejscowym CBŚP. Akt oskarżenia został skierowany do białostockiego sądu okręgowego – podała we wtorek Prokuratura Krajowa.

Śledczy zarzucili oskarżonym udział w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa, tzw. pranie pieniędzy oraz popełnienie przestępstw karno-skarbowych. Przy takich zarzutach grozi do 15 lat więzienia.

Jak podała w komunikacie Prokuratura Krajowa, z ustaleń śledztwa wynika, że ta zorganizowana grupa przestępcza działała w latach 2011-2013 nie tylko na terenie całego kraju, ale też za granicą, głównie na Litwie.

„Przedmiotem jej działalności było popełnianie przestępstw skarbowych, przy wykorzystaniu – kontrolowanych przez grupę – podmiotów gospodarczych, co skutkowało doprowadzeniem Skarbu Państwa do nienależnego zwrotu oraz uszczuplenia podatku VAT o wielkiej wartości” – poinformowała prokuratura.

Łączna wartość wyłudzonego przez grupę podatku VAT przekracza 21 mln zł.

Według prokuratury, przestępstwa były oparte o pozorowany obrót krajowy i wewnątrzwspólnotowy towarami, głównie ciągnikami siodłowymi i naczepami do nich, według mechanizmu tzw. karuzeli podatkowej.(PAP)

autorzy: Robert Fiłończuk, Marta Stańczyk