Jak informuje IMGW, Europa zachodnia, północna i centralna jest w zasięgu niżu z rejonu Wysp Brytyjskich, pozostały obszar kontynentu znajduje się na skraju wyżu znad Rosji. Polska jest pomiędzy niżem, którego ośrodek przemieszcza się znad Wysp Brytyjskich nad Danię a wyżem z centrum nad Rosją. Przez północne krańce kraju przemieszcza się ciepły front atmosferyczny. Z południowego zachodu napływa ciepła masa powietrza polarnego morskiego.

fot. augustow.org

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1008 hPa. Przewiduje się spadek ciśnienia.

W piątek prognozowane jest zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko na północy okresami duże i tam pod koniec dnia słaby deszcz. Początkowo miejscami mgły ograniczające widzialność do 200 m, w obszarach mgieł zachmurzenie duże. Temperatura maksymalna od 8 st. C, 10 st. C na wschodzie i 12 st. C, 14 st. C w centrum do 15 st. C na zachodzie oraz lokalnie 17 st. C na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Wiatr słaby i umiarkowany, na zachodzie i północy okresami porywisty, południowy.

W nocy na wschodzie i południu zachmurzenie małe i umiarkowane. Na południu lokalnie mgły ograniczające widzialność do 200 m. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże i miejscami słaby deszcz. Temperatura minimalna od 2 st. C, 4 st. C na wschodzie i południu do 6 st. C, 7 st. C w centrum i 8 st. C, 10 st. C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, nad morzem w porywach do 60 km/h, południowy i południowo-zachodni. Wysoko w Sudetach porywy wiatru do 65 km/h.

W sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 7 st. C, 9 st. C na wschodzie, południu i północy do 10 st. C, 12 st. C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, zachodni i północno-zachodni. W północnej połowie kraju porywy do 60 km/h.

W piątek w Warszawie pogodnie. Temperatura maksymalna 12 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni. W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, nad ranem, okresami duże i wtedy możliwe opady deszczu. Temperatura minimalna 5 st. C. Wiatr przeważnie umiarkowany, południowy i południowo-zachodni. W sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 10 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 55 km/h, zachodni oraz północno-zachodni.(PAP)

mchom/