Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Polska będzie pod wpływem niżu z ośrodkiem przemieszczającym się znad Bałtyku nad wschodnią Polskę oraz związanej z nim zatoki z frontem okluzji. Od zachodu zaczniemy dostawać się pod wpływ wyżu z centrum nad Niemcami. Przejściowo z północnego zachodu napłynie nieco chłodniejsza masa powietrza polarnego morskiego. Ciśnienie będzie rosnąć.

zdjęcie ilustracyjne: www.augustow.org

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1006 hPa. Przewiduje się wzrost ciśnienia.

W sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, miejscami też rozpogodzenia. Opady deszczu i deszczu ze śniegiem, a na wschodzie, obszarach podgórskich i w górach również śniegu. Na obszarach podgórskich w Karpatach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o około 10 cm do 12 cm. Temperatura maksymalna od -1 st. C na Podhalu i 0 st. C na wschodzie, około 3 st. C w centrum do 7 st. C na zachodzie. Wiatr na wschodzie słaby, na pozostałym obszarze umiarkowany i dość silny, na przeważającym obszarze w porywach do 60 km/h, na południu oraz północnym zachodzie w porywach do 75 km/h, nad morzem do 85 km/h, północno-zachodni. Wysoko w Sudetach porywy wiatru początkowo do 130 km/h, słabnące do 90 km/h, w Tatrach do 100 km/h, w górach wiatr powodował będzie zamiecie i zawieje śnieżne.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami na północy, południu oraz we wschodniej połowie kraju opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Na wschodzie lokalnie drogi i chodniki mogą być śliskie, możliwe też opady marznącego deszczu powodujące gołoledź. Wysoko w Karpatach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o około 7 cm. Temperatura minimalna od -4 st. C na Podhalu i -2 st. C na północnym wschodzie, około 1 st. C w centrum do 3 st. C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i zachodni. Wysoko w Sudetach początkowo porywy do 80 km/h, w Tatrach do 90 km/h, wysoko w Tatrach wiatr powodować może zawieje i zamiecie śnieżne.

W niedzielę na zachodzie pogodnie, na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. We wschodniej połowie kraju miejscami słabe opady śniegu i deszczu ze śniegiem, po południu na ogół deszczu. Temperatura maksymalna od -1 st. C na Podhalu i 1 st. C miejscami na wschodzie, około 3 st. C w centrum do 7 st. C na zachodzie. Wiatr słaby, z kierunków zachodnich.

W sobotę w Warszawie zachmurzenie duże. Przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, lokalnie możliwy mokry śnieg. Temperatura maksymalna 3 st. C. Wiatr umiarkowany, w porywach do 60 km/h, stopniowo słabnący, zachodni i północno-zachodni.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu, lokalnie możliwe opady marznące, powodujące gołoledź. Temperatura minimalna 0 st. C. Drogi i chodniki śliskie. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i zachodni.

W niedzielę w stolicy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami możliwe słabe opady deszczu lub deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna 4 st. C. Wiatr słaby, z kierunków zachodnich.(PAP)

mas/ jann/