Od piątku do niedzieli zanotowano 729 prób nielegalnego przedostania się przez białorusko-polską granicę – poinformowała Straż Graniczna w raporcie z minionych trzech dni. Ponownie doszło do incydentów. Kilka razy migranci rzucali w polskie patrole kamieniami i gałęziami.

fot.: archiwum augsustow.org

Do wszystkich prób doszło w Podlaskiem, w okolicach Białowieży, Narewki, Dubicz Cerkiewnych i Czeremchy.

W piątek zanotowano 219 prób nielegalnego przekroczenia białorusko-polskiej granicy, w sobotę – 264 próby, w niedzielę – 232. Z danych Podlaskiego Oddziału SG wynika, że od początku roku na odcinku granicy w tym regionie zanotowano ponad 13 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski, z czego od początku maja – 4,5 tys. W kwietniu było ponad 5,3 tys. prób.

W okolicach Białowieży cudzoziemcy usiłowali sforsować graniczne rzeki Przewłoka i Leśna Prawa – poinformowała rzecznik Podlaskiego Oddziału SG w Białymstoku mjr Katarzyna Zdanowicz.

Polskie służby odnotowały też kilka incydentów ze strony agresywnych osób znajdujących się po białoruskiej stronie zapory. „Podczas jednego z takich zdarzeń migranci usiłowali podpalić wojskowy posterunek” – dodała mjr Zdanowicz. Straż Graniczna opublikowała w mediach społecznościowych zapis z kamer z tego incydentu.

W czasie weekendu zatrzymano kolejnych jedenaście osób podejrzanych o pomocnictwo przy nielegalnych przekraczaniu tej granicy, czyli tzw. kurierów. Zatrzymani to sześciu Ukraińców, trzech Polaków i dwóch obywateli Tadżykistanu.

Kilka razy w minionych trzech dniach SG pomogła cudzoziemcom potrzebującym opieki medycznej. Jedenaście osób zostało przekazanych zespołom ratownictwa medycznego.

Na 186 km granicy z Białorusią stoi zbudowana w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest ona głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją – działająca na 206 km w Podlaskiem – tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników.

SG wybrała i podpisała umowę z wykonawcą takiej zapory elektronicznej również na Bugu wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Zabezpieczenia mają powstać na 172 kilometrach. Planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i 1,8 tys. słupów kamerowych. Centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.

Bariera elektroniczna ma powstać także na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w Podlaskiem. Na odcinku ok. 47 km stanie ok. 500 słupów z tysiącem kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i powstanie sieć czujników.(PAP)

Autor: Robert Fiłończuk

rof/ mark/