Z okazji 84. rocznicy pierwszej deportacji Polaków do Związku Sowieckiego Instytut Pileckiego w Augustowie zaprasza na szereg wydarzeń kulturalnych „Syberia – zesłania i powroty”.
W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków w głąb Związku Sowieckiego. W jej wyniku ponad 140 tys. osób zostało przesiedlonych na Syberię oraz do północnych obwodów Rosji. Była to największa z czterech wielkich deportacji kresowych przeprowadzonych przez Związek Sowiecki w latach 1940-1941.
Aby upamiętnić rocznicę tych wydarzeń, Instytut Pileckiego w Augustowie zorganizował 3-dniowe obchody, które będą obejmowały m.in. warsztaty malarskie, projekcję filmu czy spotkanie z naocznymi świadkami deportacji należącymi do augustowskiego oddziału Związku Sybiraków.
Kalendarz wydarzeń:
12.02.2024 r. godz. 17:00:
Warsztaty malarskie dla dorosłych, inspirowane fragmentami książek oraz pamiętników Sybiraków wracających ze Związku Sowieckiego.
Prowadzący: dr Łukasz Faszcza, Renata Rybsztat
13.02.2024 r. godz. 17:00:
Projekcja filmu Niepokonani (reż. Peter Weir) wzbogacona prelekcją prowadzoną przez socjologa kultury, pamięci zbiorowej i polityki pamięci.
Prowadzący: dr Maciej Białous
14.02.2024 r. godz. 17:00:
Spotkanie z uczestnikami Związku Sybiraków w Augustowie. Opowieści o życiu na Syberii po zsyłce oraz o okolicznościach i przebiegu drogi powrotnej do Polski.
Prowadzący: dr Łukasz Faszcza
Serdecznie zapraszamy!
Ilość miejsc ograniczona. Zapisy pod nr tel. 539-393-419.
Wszystkie wydarzenia odbędą się w siedzibie Instytutu Pileckiego w Augustowie przy ul. 3 Maja 49.
Organizatorami wydarzenia są Instytut Pileckiego w Augustowie oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Źródło informacji: Instytut Pileckiego w Augustowie