Z okazji 84. rocznicy pierwszej deportacji Polaków do Związku Sowieckiego Instytut Pileckiego w Augustowie zaprasza na szereg wydarzeń kulturalnych „Syberia – zesłania i powroty”.

W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków w głąb Związku Sowieckiego. W jej wyniku ponad 140 tys. osób zostało przesiedlonych na Syberię oraz do północnych obwodów Rosji. Była to największa z czterech wielkich deportacji kresowych przeprowadzonych przez Związek Sowiecki w latach 1940-1941.

Aby upamiętnić rocznicę tych wydarzeń, Instytut Pileckiego w Augustowie zorganizował 3-dniowe obchody, które będą obejmowały m.in. warsztaty malarskie, projekcję filmu czy spotkanie z naocznymi świadkami deportacji należącymi do augustowskiego oddziału Związku Sybiraków.

Kalendarz wydarzeń:

12.02.2024 r. godz. 17:00:

Warsztaty malarskie dla dorosłych, inspirowane fragmentami książek oraz pamiętników Sybiraków wracających ze Związku Sowieckiego.

Prowadzący: dr Łukasz Faszcza, Renata Rybsztat

13.02.2024 r. godz. 17:00:

Projekcja filmu Niepokonani (reż. Peter Weir) wzbogacona prelekcją prowadzoną przez socjologa kultury, pamięci zbiorowej i polityki pamięci.

Prowadzący: dr Maciej Białous

14.02.2024 r. godz. 17:00:

Spotkanie z uczestnikami Związku Sybiraków w Augustowie. Opowieści o życiu na Syberii po zsyłce oraz o okolicznościach i przebiegu drogi powrotnej do Polski.

Prowadzący: dr Łukasz Faszcza

Serdecznie zapraszamy!

Ilość miejsc ograniczona. Zapisy pod nr tel. 539-393-419.

Wszystkie wydarzenia odbędą się w siedzibie Instytutu Pileckiego w Augustowie przy ul. 3 Maja 49.

Organizatorami wydarzenia są Instytut Pileckiego w Augustowie oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Źródło informacji: Instytut Pileckiego w Augustowie