Droga krajowa między Augustowem a Białymstokiem będzie nieprzejezdna w trzech miejscach, natomiast mniejsze blokady mogą pojawić się w wielu innych punktach Suwalszczyzny.

Grafika ilustracyjba; augustoworg

Stanie się to za sprawą ogólnopolskiego strajku generalnego rolników, którzy protestują przeciwko niekorzystnej dla nich polityce Unii Europejskiej.

Najważniejsze miejsca, gdzie pojawią się blokady, wymienia przewodniczący podlaskiej rady wojewódzkiej NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarności” Andrzej Babul.

Jadąc od północy będzie to Sztabin, Suchowola, Knyszyn i Jeżewo. Na liście jest też Augustów, ale zgłosiła go inna organizacja. Jako „Solidarność” przygotowaliśmy w województwie podlaskim 10 protestów. Wiemy jednak, że pojawi ich dużo więcej. To będzie ciągła blokada od 10.00 do 15.00. Nie zostaną przepuszczone ani osoby prywatne, ani auta firmowe. Nawet wracające ze szkoły dzieci muszą czekać. Taka jest niestety konieczność, bo jest to strajk generalny.

Andrzej Babul podkreśla, że rolnicy sięgają po radykalne środki, gdyż ich sytuacja staje się coraz trudniejsza.

Niestety Unia Europejska działa na rzecz wielkich holdingów, które produkują żywność na Ukrainie i wysyłają ją do Europy. Równolegle niszczy ona swoich rolników. My jesteśmy po sąsiedzku z granicą, a przez to „na froncie” i najwięcej towaru trafia właśnie do nas. To jeden z głównych problemów. Kolejnym jest to, że europejski Zielony Ład prowadzi do niszczenia naszej produkcji i rodzimego rolnictwa. Oczekujemy więc wsparcia od polskiego rządu, bo w tej sytuacji grozi nam bankructwo i zamykanie gospodarstw.

Protesty odbędą się również w sąsiednim województwie warmińsko-mazurskim. Rolnicze blokady pojawią się m.in. na drodze ekspresowej Via Batica przy węźle w sąsiedztwie Nowej Wsi Ełckiej oraz w Olecku, Wieliczkach, Kowalach Oleckich i Gołdapi.

| red: kap

Źródło informacji: radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki

autor: Marcin Kapuściński