Matematyka i fizyka mogą być zmorą wielu uczniów, ale przedmioty te rozwijają logiczne myślenie, kształcą umiejętności analizowania różnego rodzaju danych w celu podjęcia określonych decyzji, dają lepsze zrozumienie otaczającego nas świata bogatego w różnorodne technologie.
Uczeń liceum, który dojrzale myśli o swojej przyszłości, jest świadomy, że wybór wielu zawodów wiąże się z dobrze zdanymi egzaminami maturalnymi z matematyki i fizyki. Otwierają one drogę na wiele wymarzonych uczelni i kierunków studiów, których ukończenie daje możliwość uzyskania dobrze płatnej pracy. Inżynierowie, architekci, programiści, ekonomiści, technolodzy, farmaceuci czy lekarze – w tych zawodach dobre umiejętności matematyczne są nieodzowne. Na co dzień umiejętność liczenia przyda się nam na zakupach, planując wyjazdy, wyliczając swoje wynagrodzenie czy nawet gotując. Bez fizyki nie moglibyśmy korzystać z tak popularnych obecnie alternatywnych źródeł energii, smartfonów lub tego, co nam pozwalają przesłać satelity.
Marzec w II LO w Augustowie był niezwykle bogaty w różnorodne działania w obszarze matematyki i fizyki: Maciej Jeliński z klasy 3b brał udział w Olimpiadzie Fizycznej (stopień okręgowy) oraz w finale Ogólnopolskiego Konkursu Fizycznego organizowanego przez Wojskową Akademię Techniczną w Warszawie, Filip Poźniakowski, Sebastian Galicki (klasa 4b) i Michał Ciborowski (klasa 2b) uczestniczyli w XV finale ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego organizowanego przez tę samą uczelnię – WAT (tutaj warto podkreślić, że ze szkół średnich augustowskich do finału konkursu zakwalifikowali się trzej uczniowie (wszyscy z II LO), gdzie ze szkół średnich suwalskich tyko jeden uczeń (ILO); drużyna uczniów z klas pierwszych wzięła udział w konkursie matematycznym organizowanym przez Politechnikę Białostocką, 21 marca odbyła się kolejna edycja Międzynarodowego Konkursu Matematycznego Kangur, w którym do rywalizacji w dwóch kategoriach: Junior (uczniowie klas 1 i 2) i Student (uczniowie klas 3 i 4) stanęło 58 uczniów. W czasie 75 minut musieli rozwiązać 30 zadań o zróżnicowanym poziomie trudności. Liczymy, że podjęty wysiłek przyniesie wymierne sukcesy. Na wyniki musimy poczekać około 5 tygodni.
14 marca w II LO obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. W ramach święta matematyki odbył się konkurs o tytuł Mistrza recytacji liczby Pi, zorganizowany przez panią Agatę Daniłowicz. Publiczność zaangażowała się w matematyczne skojarzenia oraz rozwiązywanie rebusów. Odbył się piknik matematyczny ze słodkościami przygotowanymi przez uczniów klasy Ic. W jakim celu wylicza się Pi z coraz większą dokładnością? Wyłącznie dla sportu! Z punktu widzenia matematyki niczemu to nie służy. Do rywalizacji stanęło dwanaścioro śmiałków. Zaszczytny tytuł Mistrza recytacji liczby Pi 2024 zasłużenie zdobyła Justyna Leszczyńska z klasy IIb. Justyna wymieniła 87 cyfr po przecinku liczby Pi. Tegoroczni uczestnicy już zapowiedzieli walkę w przyszłym roku o pobicie szkolnego rekordu.
Gratulujemy wszystkim uczniom IILO, którzy podjęli różnorodne wyzwania w obszarze matematyki i fizyki i udowodnili sobie i kolegom, że te przedmioty są trudne tylko wtedy, kiedy traktuje się je obco, kiedy się z nimi nie pracuje.
W celu podniesienia skuteczności nauki na lekcjach matematyki i fizyki doposażamy pracownie w nowoczesne pomoce dydaktyczne, a nauczyciele atrakcyjnymi metodami aktywizują uczniów, włączając w proces uczenia jak największą ilość ich zmysłów, przez co uczniowie stają się bardziej twórczymi niż odtwórczymi.
Mamy ogromną nadzieję, że już podczas dni otwartych w augustowskich szkołach średnich, które odbędą się 12 kwietnia, nasi przyszli uczniowie doświadczą atrakcyjności i magnetyzmu matematyki i fizyki w IILO.
II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie. Zdjęcia: zasoby własne