Decyzją jury XII edycji Nagrody Poetyckiej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego ORFEUSZ za najlepszy tom roku, obradującego w składzie: Jarosław Ławski (przewodniczący), Agnieszka Czajkowska, Barbara Gruszka-Zych, Bronisław Maj, Marek Zagańczyk (sekretarz jury Wojciech Kass), laureatem Orfeusza Mazurskiego został Erazm Stefanowski za tom „Za grosz świętości”. Książka została wydana przez augustowską „Fundację Słowo i Obraz” Janiny Osewskiej, dzięki wsparciu finansowemu Instytutu Literatury w ramach programu „Tarcza dla literatów”. Tom w 2023 roku został uhonorowany także Nagrodą Burmistrza Miasta Augustowa.

Zdjęcie: Erazm Stefanowski, fot. Zbigniew Bartoszewicz/augustow.org

Nagroda Orfeusza jest przyznawana pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego, Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina i Pen Clubu Polska. Partnerzy nagrody: Stowarzyszenie Leśniczówka Pranie, dwumiesięcznik literacki Topos, Uniwersytet w Białymstoku, Akademia Teatralna im. A Zelwerowicza w Warszawie.

Jerzy Sikora w następujący sposób opisał tom „Za grosz świętości”:

„Stefanowski prezentuje odważne poetyckie świadectwo wiary. Zaprasza nas, czytelników, na własną prywatną, poetycką drogę krzyżową. Wyraźnie czuje się duże wewnętrzne napięcie w jego poezji, w zmierzaniu do kolejnych stacji. To nie dreptanie po już wytartym, konceptualnie – myślowo i duchowo – wyślizganym trakcie krzyżowej drogi. Tutaj energia obrazowania, trafność lirycznych sformułowań robi wrażenie. (…) Te wiersze nie koją, nie uspokajają. One zasiewają niepokój, zmuszają do otwarcia się i stanięcia w prawdzie – przed sobą i przed Bogiem. Mają charakter konfesyjny, poetyckiej spowiedzi. Szczerej aż do bólu”. (https://nowynapis.eu/tygodnik/nr-197/artykul/wiersze-wiary-godne).

Erazm Stefanowski urodził się, mieszka i pracuje w Augustowie. Jest poetą, prozaikiem, felietonistą, eseistą, krytykiem literackim. Jego twórczość prezentowana była w lokalnej i ogólnopolskiej prasie, almanachach i antologiach poetyckich, a także na antenie Polskiego Radia. Współpracuje z miesięcznikiem „Nasz Sztabiński Dom”. Stypendysta Burmistrza Miasta Augustowa w dziedzinie twórczości literackiej (2019) i Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami (2023). Autor zbioru opowiadań Nie wiary godne (2014) oraz tomów poetyckich: Zaprawione mirrą (2006), Oskarżony Jezus Ch. (2018), za który otrzymał nagrodę Burmistrza Miasta Augustowa, Lipcowe anioły (2019) oraz Za grosz świętości (2022 – Nagroda Burmistrza Miasta Augustowa). Tom Lipcowe anioły, dedykowany ofiarom obławy augustowskiej, wyróżniono nominacją do Nagrody Poetyckiej im. K. I. Gałczyńskiego w kategorii Orfeusz Mazurski (2020). Wiersze poety z tego zbioru stały się inspiracją dla Ignacego Zalewskiego do skomponowania symfonii kameralnej pt. Podziemne ptaki na sopran, klarnet, orkiestrę smyczkową i instrumenty perkusyjne. Jej prawykonanie miało miejsce 12 lipca 2022 roku w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej.

[*as] Urząd Miejski w Augustowie