„Nie popełnij tego błędu. Nie daj się oszukać!” to kampania społeczna Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku przy współpracy z Polskim Radiem Białystok. W przedstawionych relacjach można usłyszeć autentyczne historie mieszkańców województwa podlaskiego, którzy padli ofiarami oszustów. Ich relacje i doświadczenia są bezcenne i dają sporo cennych wskazówek i szczegółów na temat mechanizmów działania oszustów. Wszystko po to, aby kolejne osoby nie dały się oszukać podczas rozmowy telefonicznej czy w Internecie. Bo oszustwa dotyczą każdego, bez względu na wiek i pochodzenie.

Grafika ilustracyjna

Przypominamy kampanię społeczną „Nie popełnij tego błędu. Nie daj się oszukać”. To 8 autentycznych historii opowiedzianych przez mieszkańców województwa podlaskiego, którzy padli ofiarami oszustów. Te historie zdarzyły się naprawdę. Do jednej z mieszkanek Białegostoku zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Powiedział, że jej córka spowodowała śmiertelny wypadek i potrzebne są pieniądze, aby nie poszła do więzienia. Kobieta przekazała kosztowności o wartości blisko 120 tysięcy złotych obcemu mężczyźnie, który przyszedł do jej domu. Kolejna osoba opowiedziała o oszustwie podczas inwestycji. Odezwał się do niej konsultant, który przesłał link. Mężczyzna kliknął i stracił kilkadziesiąt tysięcy złotych. Natomiast mieszkanka powiatu grajewskiego opowiedziała historię jak zadzwonił do niej policjant. Powiedział, że rozpracowuje grupę przestępczą, która chce ukraść jej pieniądze. Był tak wiarygodny, że przekazała mu ponad 100 tysięcy złotych. To tylko niektóre relacje osób, które uwierzyły w historie usłyszane w słuchawce, czy też padły ofiarami internetowych oszustów. Z mieszkańcami naszego województwa rozmawiali podlascy policjanci i dziennikarz Polskiego Radia Białystok. Ich relacje można usłyszeć na radiowej antenie. Wszystko po to, aby kolejne osoby nie dały się oszukać. Doświadczenie tych, którzy już stracili niejednokrotnie oszczędności całego życia są bezcenne i dają sporo cennych wskazówek na temat mechanizmów działania oszustów. 

Drodzy Seniorzy! Przy podejmowaniu decyzji finansowych kierujcie się rozsądkiem. Bądźcie czujni, nie ufajcie bezgranicznie, słysząc w słuchawce prośbę o finansową pomoc, opanujcie emocje, rozłączcie się, a następnie zadzwońcie do osoby, która rzekomo potrzebuje pomocy w celu weryfikacji jej tożsamości lub do osoby zaufanej z prośba o radę. Jeśli poczujecie się zagrożeni dzwońcie na numer alarmowy 112.

AUDIO DO ODSŁUCHANIA >>>

Historia białostoczanki oszukanej metodą „na wypadek”.

Zaufała fałszywemu policjantowi – straciła wszystkie oszczędności

Chciał kupić samochód – padł ofiarą oszusta

Chciał zainwestować – stracił kilka tysięcy euro

Zaufała przestępcom, bo chciała chronić swoje oszczędności

Chciał sprzedać radio w internecie – stracił 28 tysięcy złotych

Dostał sms o zaległości za prąd – stracił wszystkie oszczędności

Został oszukany na zdalny pulpit – dziś przestrzega innych

Nie wszystkie inwestycje w internecie są bezpieczne – posłuchaj i nie popełnij tego błędu

Chcieli pomóc znajomej, a stracili pieniądze przesyłając kody BLIK

Chciała dziecku zrobić prezent, niestety straciła 500 złotych

Posłuchaj i nie daj się oszukać podczas sprzedaży w internecie

Źródło informacji: podlaska.policja.gov.pl