Okres wiosenny jest okresem wytężonej pracy zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Dla uczniów jest to czas, gdy zbliżają się kończące rok szkolny egzaminy i sprawdziany, a to wymaga intensywnej nauki i powtórek.
Tak samo jest w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Emila Młynarskiego w Augustowie. Nie oznacza to, że uczniowie i nauczyciele przykładają mniejszą wagę do wydarzeń pozalekcyjnych organizowanych w ich szkole.

W piątek 14 marca br. odbył się koncert zamykający cykl spotkań muzyczno-słownych „Cztery pory roku” /2024 – Zima. Przed nami oczywiście kolejne spotkania muzyczno-słowne „Cztery pory roku” / 2025. Spotkania te łączą w sobie muzykę klasyczną, poezję oraz inne formy sztuki, tworząc niepowtarzalną atmosferę i dostarczając publiczności niezapomnianych wrażeń. Są okazją do promocji młodych talentów, integracji lokalnej społeczności oraz rozwijania wrażliwości na piękno muzyki i słowa.
W programie znalazła się muzyka klasyczna w wykonaniu, Melanii Arthemis Nikolopoulou – skrzypce której na fortepianie akompaniował Grzegorz Sobczak i gitarzystów z PSM w Suwałkach, Jakuba Rejterady oraz Pawła Mikulskiego, uczniów Dariusza Michałowskiego. Duże zainteresowanie wzbudziły autorskie wiersze, które podczas koncertu czytała Krystyna Walicka. Koncertowi towarzyszył wystawa zdjęć tematycznych autorstwa Alicji Jurkiewicz.
Koordynatorkami wydarzenia były Lidia Alicja Karpińska i Bożenna Szumska Niewiadomska.
„Poranki Muzyczne” (15.03) to kolejne cykliczne spotkania z muzyką w Państwowej Szkole Muzycznej w Augustowie. Głównym celem ich organizacji jest przybliżenie muzyki klasycznej oraz innych gatunków muzycznych najmłodszym słuchaczom. Wydarzenia te odbywają się zazwyczaj w godzinach porannych, stąd ich nazwa Stwarza to też idealną okazję do rozpoczęcia dnia w inspirującej i kulturalnej atmosferze. Repertuar jest starannie dobierany, aby był interesujący zarówno dla doświadczonych melomanów, jak i dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z muzyką klasyczną. Często w programie znajdują się utwory znane i lubiane, jak również mniej popularne, ale równie wartościowe kompozycje.
Dla młodszej publiczności organizowane są specjalne interaktywne punkty w programie, które angażują dzieci i rozbudzają ich zainteresowanie muzyką.
Podczas tego wydarzenia uczniowie PSM z Augustowa i Suwałk grali muzykę różnych kompozytorów. Wiersze lubianych i znanych dzieciom poetów czytała Lidia Alicja Karpińska, która wraz z Bożenną Szumska Niewiadomska była koordynatorką wydarzenia.
W tym roku, 21 marca obchodzona był 340 rocznica urodzin Johanna Sebastiana Bacha, jednego z najważniejszych kompozytorów epoki baroku. Społeczność PSM w Augustowie uczciła je koncertem zorganizowanym w szkole 26 marca br. Wykonawcami muzyki byli uczniowie i absolwenci szkoły oraz nauczyciel Emil Niedzielski grający na trąbce któremu na fortepianie akompaniował Grzegorz Sobczak. Koncert przygotowały panie Anetta Pękala i Bożenna Szumska-Niewiadomska. Scenografia Lidia Alicja Karpińska.
Wydarzeniem szczególnym w augustowskiej PSM, które miało miejsce 3 kwietnia br. był Koncert Jan Paweł II / Katyń
2 kwietnia obchodzona była 20. rocznica śmierci Papieża Jana Pawła II. 13 kwietnia przypada Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. To nie był zwykły koncert. Było to spotkanie dwóch pamięci, dwóch bolesnych dla wszystkich Polaków rocznic.
Podczas koncertu publiczność wysłuchała muzyki różnych kompozytorów w wykonaniu absolwentów PSM w Augustowie, Melanii Arthemis Nikolopoulou – skrzypce, Kingi Kamińskiej – skrzypce, Karoliny Siemienowicz – fortepian, Stefana Paczyńskiego – fortepian oraz Chóru pod dyrekcją Emila Kulbackiego, któremu na fortepianie akompaniował Grzegorz Sobczak.
Autorskie wiersze czytała dwójka dobrze znanych i szeroko docenianych za swoją twórczość augustowskich poetów, Józefa Drozdowska i Erazm Stefanowski.
Koordynatorkami koncertu były Lidia Alicja Karpińska i Bożenna Szumska Niewiadomska.
W Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Emila Młynarskiego w Augustowie organizowanych jest dużo wydarzeń kulturalnych dostępnych dla wszystkich mieszkańców Augustowa, zarówno tych młodszych jak i starszych. O większości z nich informujemy na portalu www.augustow.org Zachęcamy do śledzenia i oczywiście udziału, bo warto.
|Bart./augustow.org