Powiat Augustowski, podobnie jak inne regiony w Polsce, zmaga się z trudną sytuacją demograficzną. Malejąca liczba urodzeń wpływa nie tylko na funkcjonowanie lokalnych placówek medycznych, ale również na sytuację w oświacie.
Adam Dębski, Dyrektor augustowskiego szpitala, wskazuje na niepokojące dane dotyczące porodów w regionie:
– W naszym szpitalu odnotowujemy systematyczny spadek liczby urodzeń. W 2024 roku do listopada oddziale położniczo-ginekologicznym urodziło się 189 dzieci. Do końca roku liczba ta może jeszcze nieznacznie wzrosnąć, jednak osiągnięcie poziomu z 2023 – 201 porodów będzie trudne. Warto jednak podkreślić, że część kobiet z naszego powiatu wybiera porody w innych placówkach lub decyduje się na poród w domu.
W ciągu ostatnich trzech lat liczba porodów w augustowskim szpitalu zmniejszyła się z około 230 do niecałych 200.
Drastyczny spadek liczby urodzeń w powiecie
Joanna Stefanowska, kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Augustowie, przedstawia jeszcze bardziej alarmujące statystyki:
– Liczba dzieci urodzonych w powiecie augustowskim na przestrzeni ostatnich 24 lat zmniejszyła się aż o 46%. W 2000 roku odnotowano 673 urodzenia, natomiast w 2023 roku – zaledwie 361. Ta tendencja spadkowa dotyczy wszystkich gmin w powiecie, a także samego Augustowa.
Problemy w oświacie
Malejąca liczba dzieci przekłada się na trudności w dokonaniu pełnego naboru do szkół w powiecie. Joanna Stefanowska zwraca uwagę na spadek liczby uczniów w szkołach ponadpodstawowych:
– W roku szkolnym 2009/2010 w szkołach ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Augustowski uczyło się 2608 uczniów. W bieżącym roku szkolnym jest ich tylko 1866. Przykładowo, w Zespole Szkół Technicznych 14 lat temu mieliśmy 500 uczniów, a obecnie jest ich zaledwie 116.
Mniejsza liczba uczniów generuje znaczne koszty utrzymania szkół.
– Koszt kształcenia jednego ucznia w Zespole Szkół Technicznych wynosi obecnie prawie 24 tysiące złotych, co zmusza Powiat do pokrycia braków finansowych z własnych środków. W minionym roku budżetowym na funkcjonowanie tej szkoły dołożono ponad milion złotych – dodaje Joanna Stefanowska.
Wyzwania i potrzeba działań
Jak podkreśla Wicestarosta Augustowski, Wojciech Jerzy Szczudło, spadek liczby urodzeń i jego konsekwencje wymagają zdecydowanych działań. – Musimy podejmować decyzje adekwatne do sytuacji demograficznej oraz dostosowywać ofertę edukacyjną do obecnych realiów. W roku szkolnym 2025/2026 planowane jest uruchomienie nowych zawodów w Augustowskim Centrum Edukacyjnym oraz klasy policyjnej w II Liceum Ogólnokształcącym. Chcemy, aby młodzież miała więcej możliwości wyboru kierunków kształcenia dostosowanych do potrzeb rynku pracy.
Fot. Starostwo Powiatwoe w Augustowie
| Źródło informacji: Powiat Augustowski/Facebook