Ojcostwo to coś więcej niż alimenty i kilka godzin z dzieckiem co drugi weekend – pod tym hasłem inicjatywa Strajk Ojców Online rozpoczęła ogólnopolską kampanię społeczną „Bezpieczne Tatowanie”. W jej ramach powstał zbiór 21 postulatów, które mają doprowadzić do reformy prawa rodzinnego i poprawić sytuację ojców w Polsce.

Kampania została zainicjowana i sfinansowana przez samych rodziców i dziadków, mających na celu poprawę sytuacji w polskich sądach rodzinnych.  Jak podkreślają organizatorzy – w obecnym stanie prawnym ojcowie po rozwodzie lub rozstaniu zbyt często są sprowadzani do roli „weekendowych tatusiów” i płatników alimentów, bez realnego wpływu na wychowanie i rozwój dziecka. A w przypadku uporczywego utrudniania kontaktów przez drugiego rodzica nie ma żadnych realnych kar.

Dlaczego zmiany są konieczne?

– W Polsce wciąż nie ma domniemania równości w sprawach rodzinnych.

– Piecza naprzemienna w praktyce wciąż jest wyjątkiem, a nie standardem.

– Zabezpieczenia kontaktów bywają przyznawane dopiero po wielu miesiącach, co prowadzi do osłabienia więzi dziecka z ojcem.

– Nawet w przypadkach pozytywnych wyroków, jeden z rodziców często nie respektuje orzeczeń sądu, co sprawia, że ojcowie latami nie widują swoich dzieci, należy więc przywrócić wykonalność wyroków sądowych w zakresie kontaktów z dziećmi po rozwodzie lub rozstaniu rodziców.

Spot dla młodych i apel do polityków

Integralną częścią kampanii jest spot wideo publikowany w mediach społecznościowych i na YouTube. Skierowany do młodych ludzi planujących założenie rodziny, pokazuje, jak ważne jest wczesne uświadamianie o ryzykach i prawach związanych z ojcostwem.

– Masz prawo być tatą. Prawdziwym, obecnym, zaangażowanym. A nie tylko weekendowym ojcem – to główne przesłanie spotu.

Dokument z postulatami „Bezpieczne Tatowanie” został już zaprezentowany w Ministerstwie Sprawiedliwości podczas spotkania z ministrą Zuzanną Rudzińską-Bluszcz, a także w Sejmie w rozmowach z posłami Marcinem Józefaciukiem (KO) i Maciejem Tomczykiewiczem(PO). Propozycje reform pozytywnie zaopiniowali wybitni specjaliści w dziedzinie prawa i psychologii rodzinnej, w tym adw. dr Honorata Janik-Skowrońska, adw. dr Oliwia Owczarz i psycholog kliniczny Witold Bomba.

Pomimo ministerialnych zapewnień, że w sądach nie ma dyskryminacji ojców, codzienne doświadczenia wielu z nich wskazują na trudności i wyzwania, z którymi muszą się mierzyć.  Na 37 posiedzeniu sejmu poseł Marcin Józefaciuk (KO) całe oświadczenie poselskie poświęcił na prezentację założeń kampanii.

Protesty i dalsze działania

Kampania „Bezpieczne Tatowanie” to jednak nie tylko postulaty i spot. Od ponad roku w ramach inicjatywy Strajk Ojców Online organizowane są protesty w całej Polsce. W 2024 r. miały miejsce manifestacje w Warszawie w maju i wrześniu, a w 2025 r. w marcu i maju w ramach Marszu Rodzin. Na wrzesień 2025 r. planowany jest kolejny, duży protest pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.

Postępy i szczegóły kampanii można śledzić na stronie: www.bezpiecznetatowanie.pl

Źródło informacji: Strajk Ojców Online

UWAGA: Za materiał opublikowany przez redakcję PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”.

Opublikował: Bart.