Instytut Pileckiego w Augustowie zaprasza na wydarzenie upamiętniające 86. rocznicę trzeciej masowej deportacji obywateli polskich w głąb Związku Sowieckiego. Spotkanie odbędzie się w niedzielę, 22 czerwca o godz. 17.00 w sali konferencyjnej przy ul. 3 Maja 16. Wstęp jest wolny.
W programie znalazła się prelekcja historyczna oraz projekcja filmu poświęconego jednej z najważniejszych postaci Polskiego Państwa Podziemnego.
O deportacjach z czerwca 1940 roku
Wykład pt. „Trzecia deportacja – czerwiec 1940 roku” wygłosi Marek Reszuta, ekspert Instytutu Prawa Wschodniego. Podczas spotkania uczestnicy poznają okoliczności, przebieg oraz skutki jednej z największych akcji deportacyjnych przeprowadzonych przez władze sowieckie wobec obywateli polskich.
Trzecia fala wywózek miała miejsce w czerwcu 1940 roku i objęła dziesiątki tysięcy mieszkańców Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej. Deportacje były elementem represji stosowanych przez ZSRR po agresji na Polskę we wrześniu 1939 roku.
Projekcja filmu „Generał Nil”
Po części historycznej zaplanowano pokaz filmu „Generał Nil” w reżyserii Ryszarda Bugajskiego. Produkcja opowiada historię generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, legendarnego dowódcy Armii Krajowej i jednego z najwybitniejszych żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego.
Film przedstawia jego losy po zakończeniu II wojny światowej – aresztowanie przez komunistyczne władze, brutalne śledztwo oraz pokazowy proces zakończony wyrokiem śmierci. To poruszająca opowieść o człowieku, który mimo represji pozostał wierny swoim wartościom.
Wstęp wolny
Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych historią Polski XX wieku oraz losami Polaków pod okupacją sowiecką. Wydarzenie ma być okazją do wspólnej refleksji nad jednym z najbardziej tragicznych rozdziałów w historii naszego kraju.
Kiedy? 22 czerwca 2026 r., godz. 17.00
Gdzie? Instytut Pileckiego w Augustowie, ul. 3 Maja 16
Wstęp: wolny.

źródło: Instytut Pileckiego w Augustowie