Stawki za śmieci spadną o 14% już od sierpnia. To efekt przejścia na system naliczania opłat od zużycia wody, które budziło obawy i pytania. Dziś mamy już na stole twarde dane po pierwszym półroczu. Widać, że reforma zadziałała.
Poprzedni system „od osoby” opierał się na deklaracjach, co pozwalało wielu osobom unikać opłat. Przez to uczciwi mieszkańcy płacili za innych. Wiele adresów przyjmujących latem nawet 20, 30 turystów nie deklarowało tych osób. Nowy system, wdrażany przez dwa lata, najpierw w blokach, a od początku 2026 roku w całym mieście i hotelach, przyniósł oczekiwany rezultat.
Urealniona liczba metrów sześciennych wody w systemie czarno na białym pokazała, że szara strefa zniknęła. Turyści i dotychczas nieuchwytne podmioty wreszcie dokładają się do miejskiego porządku. Dzięki stałemu monitorowaniu wpływów już wiemy, że system się uszczelnił i możemy obniżyć stawkę do końca roku.
– Gdy na początku roku wdrażaliśmy metodę „od wody”, mówiłem otwarcie, że zależy nam na sprawiedliwości. Obiecywałem, że będziemy badać sytuację i reagować. Skoro wprowadzony system zadziałał dobrze i skoro pojawiają się oszczędności, to decyzja jest dla nas oczywista: obniżamy stawki! Miasto nie jest od tego, żeby zarabiać na śmieciach, dlatego te pieniądze zostaną u mieszkańców – mówi burmistrz Mirosław Karolczuk.
Burmistrz nie chce budować prognozowanej dziś nadwyżki. Dlatego na najbliższej sesji zaproponuje Radzie Miejskiej projekt obniżający stawki od 1 sierpnia do końca roku. Dokładnie tak, aby system spiął się „na zero”.
Konkret dla portfela: Nowe stawki od 1 sierpnia do końca roku
Od 1 sierpnia do 31 grudnia 2026 roku proponowane są niższe, precyzyjnie wyliczone stawki. Oszczędności są realne:
- Stawka podstawowa spada z 15,00 zł na 12,90 zł za m3 zużytej wody (płacisz ok. 14% mniej)
- Stawka z kompostownikiem spada z 13,50 zł na 9,90 zł za m3 zużytej wody (płacisz ok. 27% mniej)
Dzięki tej korekcie, średnia stawka roczna za odpady w Augustowie wyniesie w tym roku 14,13 zł za m3 zużytej wody (a dla osób z kompostownikami równe 12,00 zł). Dla przykładu, czteroosobowa rodzina, zużywająca miesięcznie 2,5m sześciennego wody na osobę, zaoszczędzi do końca roku 126 złotych.
Wsparcie dla potrzebujących
Równolegle burmistrz chce wprowadzenia całkowitego zwolnienie z opłat śmieciowych dla osób samotnych oraz rodzin o najniższych dochodach, spełniających kryteria Ustawy o pomocy społecznej. Samorząd musi dbać o najsłabszych, to nasz wspólny obowiązek.
Spojrzenie w przyszłość: Co nas czeka w 2027 roku?
Rzetelność wymaga pełnej szczerości. Ceny energii, paliw i obsługi składowisk w całej Polsce stale rosną. Nasz operator, spółka BIOM, już teraz zapowiada wyższe koszty od nowego roku.
Dlatego niższej stawki najprawdopodobniej nie uda się utrzymać w pełnym roku 2027. W dobie ogólnorynkowego stałego wzrostu cen, nie sposób uczciwie obiecać stałą obniżkę.
Burmistrz Mirosław Karolczuk deklaruje jednak stałą, przejrzystą zasadę na przyszłość:
- Jesienią tego roku wspólnie z Radą Miejską publicznie i precyzyjnie skalkulujemy koszty na rok 2027. Tak, aby stawka była na poziomie absolutnego, niezbędnego minimum.
- Jeśli w przyszłym roku system dzięki dalszemu uszczelnieniu wygeneruje choćby złotówkę nadwyżki, natychmiast powtórzymy ten sam mechanizm. Obniżymy ceny i oddamy pieniądze mieszkańcom.
Krok po kroku naprawiliśmy nieszczelny system. Dziękujemy Państwu za wyrozumiałość i współpracę w tym trudnym zadaniu – wspólnie budujemy czysty, uczciwy i odpowiedzialny Augustów.
źródło: UM Augustów