Od 1 stycznia ZUS rozpocznie przyjmowanie wniosków o tzw. rentę wdowią. Umożliwia ona pobieranie dwóch różnych świadczeń w określonych procentach, przy czym jedno z nich to renta rodzinna po zmarłym małżonku. Pierwsze wypłaty połączonych świadczeń rozpoczną się 1 lipca 2025 roku. Aby uzyskać prawo do zwiększonego świadczenia, wniosek należy złożyć do końca lipca 2025 roku.

Fot. freepik

Prawo do tzw. renty wdowiej będzie przysługiwać wdowom i wdowcom, którzy mają ustalone prawo do renty rodzinnej. – W przypadku, gdy dotychczas nie ubiegali się oni o przyznanie renty rodzinnej, ponieważ wiedzieli, że świadczenie po współmałżonku byłoby mniej korzystne, powinni najpierw złożyć wniosek na formularzu ERR. Następnie do 31 lipca 2025 r., należy złożyć wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną, korzystając z druku ERWD. Taka kolejność ułatwi rozpatrzenie wniosku o połączenie obu świadczeń w 2025 r. Podobna sytuacja dotyczy osób pobierających rentę rodzinną, które nigdy nie wnioskowały o przyznanie własnej emerytury. Na złożenie wniosków jest bardzo dużo czasu, więc nie ma potrzeby się spieszyć

– informuje Katarzyna Krupicka regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego.

Wysokość sumy świadczeń ustalonych w zbiegu nie może przekroczyć trzykrotności kwoty najniższej emerytury (obecnie 5 342,88 zł brutto). Zbieg praw do świadczeń może być przyznany w dwóch wariantach:

  • 100% renty rodzinnej i 15% własnego świadczenia albo
  • 100% własnego świadczenia i 15% renty rodzinnej.

Od 1 stycznia 2027 r. 15% zostanie zwiększone do 25% drugiego świadczenia.

Aby nabyć prawo do” renty wdowiej”, należy spełnić łącznie określone wymagania:

  • mieć co najmniej 60 lat (dla kobiet) lub 65 lat (dla mężczyzn),
  • do dnia śmierci małżonka pozostawać z nim we wspólności małżeńskiej,
  • nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w dniu

ukończenia 55 lat w przypadku kobiety lub 60 lat w przypadku mężczyzny,

  • nie być obecnie w związku małżeńskim.

– W przypadku, gdy wdowa lub wdowiec nie spełnia jedynie jednego z warunków dotyczących prawa do co najmniej dwóch świadczeń, a ZUS posiada wiedzę, że został złożony wniosek o drugie świadczenie, Zakład wstrzyma się z wydaniem decyzji odmownej do czasu podjęcia rozstrzygnięcia w sprawie tego drugiego świadczenia

– wyjaśnia rzeczniczka.

Renta rodzinna to nie tylko świadczenie wypłacane przez ZUS, ale także renta, którą wypłacają inne instytucje emerytalne lub rentowe np. renta rodzinna dla rolników, wojskowa renta rodzinna oraz policyjna renta rodzinna.