Do 18 lutego wydłużono czas zgłoszeń do jubileuszowej XXV edycji Pucharu Tymbarku. Na wszystkich uczestników czekają pamiątkowe medale, natomiast zwycięzcy spotkają się z reprezentantami Polski. Zgłoszenia mogą dokonać nauczyciele szkolni i przedszkolni oraz rodzice.

Puchar Tymbarku to pierwszy krok w piłkarskiej karierze

Puchar Tymbarku to festiwal piłki nożnej, a także możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, nauki zasad fair play i gry zespołowej. To również pielęgnacja zdrowych nawyków, nawiązywania nowych znajomości oraz możliwość spełnienia piłkarskich marzeń. Przygodę z futbolem w ramach rozgrywek zaczynali, m.in. Paulina Dudek, Ewa Pajor, Arkadiusz Milik, Adam Buksa, Patryk Peda, Karol Świderski, Krzysztof Piątek czy Piotr Zieliński. – Na początku kariery najważniejsze jest to, by jak najczęściej sprawdzać swoje umiejętności w starciach z jak najsilniejszymi przeciwnikami. Później taka rywalizacja mocno procentuje. W Pucharze Tymbarku co roku rywalizują tysiące zespołów z całej Polski, więc to idealna okazja, by sprawdzić swoje możliwości. To też pierwsza okazja do tego, by rozegrać swoje pierwsze mecze na dużych obiektach i przed większą publicznością – mówi Karol Świderski, reprezentant Polski w piłce nożnej, były uczestnik Pucharu Tymbarku.

Puchar Tymbarku czeka na Twoją drużynę – aż do 18 lutego!

Do udziału w turnieju mogą zgłosić się drużyny szkolne i przedszkolne dziewcząt oraz chłopców z całej Polski w trzech kategoriach wiekowych: U-8 (roczniki 2017 i 2018), U-10 (roczniki 2015 i 2016) oraz U-12 (roczniki 2013 i 2014). Zgłoszenia mogą dokonać nauczyciele przedszkolni i szkolni (np. edukacji wczesnoszkolnej, wychowania fizycznego), trenerzy oraz rodzice (za zgodą dyrektora szkoły), wypełniając formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie: www.laczynaspilka.pl/puchartymbarku. Co ważne, w tym roku w turnieju w kategorii U-8 mogą brać również drużyny z przedszkoli. Termin zgłaszania zespołów został wydłużony do 18 lutego 2025 r. 

Zespoły dziewcząt i chłopców rywalizują w oddzielnych kategoriach, jednak istnieje również możliwość stworzenia drużyn mieszanych, w których do zespołów chłopców dołączają dziewczynki. Co więcej, w zespołach w kategorii U-10 i U-12 może wystąpić dwóch zawodników z młodszych roczników. Drużyny w kategorii U-8 powinny liczyć od minimum 5 do maksimum 10 zawodników, natomiast w kategoriach U-10 i U-12 – od minimum 6 do maksimum 10 zawodników. Co szczególnie ważne dla szkół z mniejszych miejscowości, placówki z jednej gminy mają możliwość zgłoszenia jednej wspólnej drużyny w poszczególnych kategoriach wiekowych, pod warunkiem, że wszystkie podmioty mają łącznie nie więcej niż 350 uczniów w rocznikach 2013-2018.

Puchar Tymbarku promuje piłkę nożną dziewczyn

Puchar Tymbarku to także turniej dla dziewczynek – co roku coraz większa liczba drużyn dziewczęcych zgłasza się do udziału w turnieju. – Na pewno Puchar Tymbarku przyczynił się do tego, że zaakceptowaliśmy piłkę nożną w wykonaniu dziewczynek. Dzisiaj często dla rodziców jest to już naturalna sytuacja, że córka jedzie na turniej piłkarski – niezależnie od tego, czy uczęszcza do klubu piłkarskiego, czy też nie. Zmienia się również podejście nauczycieli wychowania fizycznego i edukacji wczesnoszkolnej, którzy wspierają rozwój piłki nożnej już nie tylko wśród chłopców, ale także dziewczynek. Piłka nożna stała się bardziej inkluzywna i to jest nowa mentalność, do której przyczynił się Puchar Tymbarku. Nie ma nic piękniejszego niż szerzenie idei piłki dla wszystkich – mówi Nina Patalon, selekcjonerka reprezentacji Polski w piłce nożnej kobiet. Wśród reprezentantek, które wywalczyły historyczny awans na mistrzostwa Europy 2025, aż 10 z nich pierwsze piłkarskie kroki stawiało w Pucharze Tymbarku.

O co grają uczestnicy Pucharu Tymbarku?

Na najlepsze drużyny XXV edycji Pucharu Tymbarku czekają niezapominane i pełne piłkarskich emocji nagrody. Zwycięzcy nie tylko zostaną zaproszeni na mecz reprezentacji Polski, ale również będą mieli możliwość zadania pytań swoim idolom podczas specjalnego spotkania z zawodnikami kadry narodowej. – Dla większości dzieciaków takie nagrody wydają się być nieosiągalne, ale Puchar Tymbarku sprawia, że te marzenia są w ich zasięgu. Myślę, że właśnie dlatego z roku na rok do rywalizacji przystępuje coraz więcej uczestników, którzy z niecierpliwością wyczekują startu zmagań – mówi Karol Świderski, reprezentant Polski w piłce nożnej, były uczestnik Pucharu Tymbarku. Dodatkowo, nagrody rzeczowe i pamiątkowe medale przewidziane są również na wcześniejszych etapach rozgrywek.

XXV edycja Pucharu Tymbarku odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy, natomiast w Komitecie Honorowym znajduje się Minister Edukacji i Minister Sportu i Turystyki.

| Bart.