W niedzielę, 11 listopada na Rynku Zygmunta Augusta w Augustowie odbyły się obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

W uroczystości udział wzięły władze samorządowe, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń kombatanckich, służb mundurowych, instytucji publicznych, młodzież augustowskich szkół ze swoimi opiekunami i mieszkańcy Augustowa. Zgromadzeni odśpiewali hymn państwowy oraz wysłuchali okolicznościowego przemówienia burmistrza Augustowa Wojciecha Walulika. Dr Maciej Borzyszkowski, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku odczytał list Jarosława Zielińskiego, posła i sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

– Dzięki ich oddaniu i patriotyzmowi oraz wielkiemu hartowi ducha możemy dzisiaj w wolnej Polsce świętować 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Naszą powinnością i obowiązkiem narodowym jest zachowanie pamięci o wielkich Polakach i wielkich patriotach, dla których naczelnym celem było wyzwolenie Ojczyzny – powiedział m.in. Burmistrz.

Następnie delegacje i mieszkańcy złożyli kwiaty pod pomnikiem „Tym, którzy oddali swe życie za wolną i sprawiedliwą Ojczyznę”, upamiętniającym walczących o niepodległą Polskę. Uroczystości na Runku Zygmunta Augusta towarzyszył koncert Orkiestry Dętej i występ Zespołu Tańca Ludowego Bystry. 

Z głównego placu w mieście zgromadzeni przemaszerowali do Bazyliki Mniejszej p.w. Najświętszego Serca Jezusowego. Tam odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny.

O godzinie 12.00 na Rynku Zygmunta Augusta, w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu!” mieszkańcy Augustowa wspólnie odśpiewali hymn państwowy.

Olbrzymim zainteresowaniem cieszyło się ostatnie wydarzenia tego dnia w Augustowie przygotowane z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Mowa o spektaklu muzycznego pt. „Okruchy pamięci” Augustowskiego Teatru Piosenki działającego przy Augustowskich Placówkach Kultury. W auli Augustowskiego Centrum Edukacyjnego, gdzie zorganizowano spektakl, brakowało nawet miejsc stojących.

Bart.