W każde wakacje nasz augustowski Zespół Tańca Ludowego Bystry pod przewodnictwem Haliny Poźniakowskiej wyjeżdża na duży zagraniczny festiwal. W tym roku spośród wielu zaproszeń zdecydował się zagościć na 5 Międzynarodowym Festiwalu Tańca Ludowego Beyarmudu na Cyprze Północnym. Był to dla naszych Bystrzaków bardzo ważny festiwal ponieważ organizowany był przez CIOFF, czyli Międzynarodową Radę Stowarzyszeń Folklorystycznych, która zrzesza zespoły folklorystyczne o bardzo wysokim poziomie. Jest to niebywały zaszczyt, że nasz rodzimy zespół został zaproszony na festiwal patronowany przez tę organizację. ZTL Bystry był najmłodszą wiekowo grupą, jednak poziomem zdecydowanie dorównywał starszym tancerzom z innych krajów. Bystrzacy mogli podziwiać występy innych uczestników, np. Turcji, Argentyny, Słowacji, Cypru Północnego czy chociażby Polaków z Raciborza. Przygotowania do wyjazdu, ustalanie układu rozpoczęło się już w maju. Wymagało to od całego zespołu dużego wkładu pracy i czasu.

W piątkowy ranek, 27 lipca pełen skład tancerzy wraz z niezawodną kapelą wyruszył w drogę na Lotnisko Chopina w Warszawie. Po raz pierwszy w historii zespół wyruszył w podróż samolotem, nie autobusem tak jak było to do tej pory. W godzinach późno wieczornych cała grupa dotarła do miejsca docelowego – Famagusty na Cyprze Północnym.

Pierwszy dzień pobytu upłynął na odpoczynku po podróży, plażowaniu oraz imprezie integrującej zespoły. Następnego dnia odbyła się próba do występu, tradycyjnie na parkingu hotelowym. Nie mogło zabraknąć opalania się w palącym słońcu oraz kąpieli w cudownej, ciepłej i przejrzystej wodzie Morza Śródziemnego. Wieczorem dróżkami wioski Guvercinlik przeszedł pochód śpiewających zespołów z całego świata zwieńczony występem wszystkich grup. W poniedziałek odbyło się uroczyste spotkanie i lunch z burmistrzem Beyarmudu. Dzień zwieńczony został występem w Icirli, na którym zespół zaprezentował nowy region – Podlasie. We wtorek zamiast plaży Bystrzaki zwiedziły Nikozję, miasto niezwykłe, stolicę Cypru i Cypru Północnego. Jest to największe miasto wyspy i jedyna podzielona na świecie stolica z częścią północną (turecką) i południową (grecką),  oddzielonymi od siebie strefą zdemilitaryzowaną utrzymywaną przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Uczestnicy przeszli się wzdłuż tej strefy oraz zwiedzili muzułmański meczet. Dzień pełen wrażeń zakończył występ w Cayonu.

Środa upłynęła na zwiedzaniu centrum Famagusty. Po południu wszystkie grupy udały się do Beyamudu gdzie odbyły się zawody sportowe dla uczestników festiwalu. Nasi Bystrzacy znaleźli się w czołówce zwycięzców. Późnym wieczorem odbyła się „biała noc”, czyli impreza na której wszyscy musieli wystąpić w białych ubraniach. Tej nocy wybrano białą królową i białego króla imprezy. W pojedynku na mistera nasz tancerz Patryk Kozłowski nie miał sobie równych i z dumą został białym królem. Podobnie było z tancerką Julią Kopiczko, która została vice królową imprezy. Jak widać Bystrzacy nie mieli sobie równych nie tylko w zawodach sportowych, ale także w wyborach miss. Dzień ten zakończył się dla wszystkich uczestników późną nocą. Następnego dnia odbyły się ostatnie próby do najważniejszego występu na festiwalu, na którym zagościli przedstawiciele CIOFFu. Wieczorem uczestnicy zostali przewiezieni do Beyarudu gdzie ulicami miasta przeszedł uroczysty pochód ubranych w piękne, ludowe stroje, rozśpiewanych grup folklorystycznych. Zespół Tańca Ludowego Bystry jako nieliczny posiada własną, bardzo rozbudowaną kapelę więc w pochodzie nie obyło się bez donośnego śpiewu ulubionych, ludowych pieśni, tj. „Kanareczek”, „Drożyna”, „W moim ogródecku”. Po dotarciu na miejsce rozpoczęła się uroczysta ceremonia wieńcząca festiwal, podziękowania dla grup, organizatorów, a na końcu występy grup, które starały zaprezentować się jak najlepiej. Ostatniego dnia młodzież po raz ostatni skorzystała z promieni gorącego, cypryjskiego słońca i słonej wody morza. Po lunchu nastąpiło bardzo serdeczne, pełne wzruszeń pożegnanie zespołu z opiekunami grupy, organizatorami festiwalu i innymi grupami tanecznymi. W godzinach wieczornych młodzież wyleciała z cypryjskiej Larnaki do Polski. Rankiem 4 sierpnia wszyscy bezpiecznie dotarli do Augustowa.

Reasumując, był to bardzo dobrze zorganizowany festiwal na wysokim poziomie. Świetni organizatorzy i cudowni studenci – opiekunowie grup, z którymi zespół się zżył to dopełnienie dobrej organizacji. Jest to niewątpliwie zaszczyt dostać zaproszenie na taki festiwal. Świadczy to o tym, że wiek nie ma znaczenia i młodzież bez problemu potrafi dorównać starszym, bardziej doświadczonym tancerzom. Wszystkie grupy były pod wrażeniem występów Bystrzaków, ale także ich energii, witalności. Często spoglądały z zachwytem, gdy podczas czekania na autobus augustowska młodzież wyciągała instrumenty i zaczynała koncertować, śpiewać na publicznej recepcji, przyciągając niebywałą widownię. Wyjazd ten był nie tylko odpoczynkiem od pracowitego roku całego zespołu, ale przede wszystkim niezwykłą przygodą i okazją do godnego reprezentowania i promowania Augustowa i Polski. Bystrzacy wrócili do Polski nie tylko opaleni z naładowanymi akumulatorami na następny pracowity rok, ale także szczęśliwi, dumni, z nowymi doświadczeniami i myślą napędzającą, że ich ciężka praca jest coś warta.

Wyjazd doszedł do skutku przede wszystkim za sprawą realizacji zadania publicznego pn. „Wakacje na folkowo” cykl spotkań i wyjazd Zespołu Tańca Ludowego „Bystry” promujący polskość na międzynarodowym festiwalu folkloru jako jeden z trendów działań profilaktycznych.” W ramach projektu przeprowadzono zajęcia profilaktyczne promujące zachowania nieagresywne oraz zajęcia taneczne doskonalące technikę i program artystyczny.

Serdecznie dziękujemy naszym sponsorom, tj. Burmistrzowi Miasta Augustowa Wojciechowi Walulikowi, Augustowskim Placówkom Kultury, Towarzystwu Młodego Krechowiaka, właścicielce Sklepu korekowego PHU „Jukal” Pani Lucynie Szmygiel. Bez Państwa pomocy wyjazd na festiwal na Cyprze nie doszedłby do skutku. Zatem jeszcze raz serdecznie dziękujemy i zapewniamy, że godnie reprezentowaliśmy nasze miasto i nasz kraj na tym międzynarodowy wydarzeniu kulturalnym.

– Olga Bieniewska –