Obecnie protezy zębowe wykonuje się w taki sposób, by jak najlepiej dopasowywały się do kształtu  dziąseł. Na początku ich użytkowania mogą pojawić się trudności z wymawianiem pewnych dźwięków lub słów, problemy z zachowaniem odpowiedniej higieny jamy ustnej, a nawet poczucie wstydu. Dlatego warto wiedzieć, co zrobić, by pokonać początkowe niedogodności i przyzwyczaić się do protezy.

Szeroki uśmiech, swobodne rozmowy, bezproblemowe jedzenie – to wszystko mogą robić osoby noszące protezy zębowe. Proteza nie musi w niczym ograniczać, jednak na początku przyzwyczajenie się do niej wymaga trochę czasu i cierpliwości. Większość od razu się do niej przystosowuje, jednak
 u innych może to zająć kilka tygodni. Ważne jest, aby już od samego początku wprowadzić kilka nawyków, które pozwolą czuć się z nią komfortowo i nie dopuszczą do jej zaniedbania. Dlatego warto wiedzieć, jak sprawnie poradzić sobie z początkowymi trudnościami.

Jakie są najczęstsze problemy użytkowników protez zębowych?

1. Dostające się pod protezę drobinki pokarmu

Jedną z głównych przyczyn dyskomfortu, jaki odczuwają użytkownicy nawet najlepiej dopasowanych protez zębowych są drażniące, dostające się pod protezę drobinki pokarmu. Zapobiega temu odpowiedni krem do mocowania, który dzięki swoim właściwościom uszczelniającym zmniejsza ilość przedostających się drobinek.

2. Ruszająca się proteza

Strach przed wypadnięciem protezy to często główna przyczyna wycofania się z życia towarzyskiego. Ludzie wstydzą się, że podczas śmiania się, jedzenia, czy uprawiania aktywności fizycznych proteza może się poluzować, co zauważą inni, a tym samym dojdzie do niezręcznej sytuacji. W tym przypadku również pomaga krem mocujący. Zapewnia trwałe mocowanie protezy przez cały dzień, dzięki czemu zyskuje się pewność siebie i znika lęk przed wypadnięciem protezy.

3. Trudność z wymawianiem słów czy dźwięków

Na początku użytkowania protezy może pojawić się trudność przy wymawianiu niektórych słów. Najwięcej problemów może sprawiać wymowa głosek „s” i „f”. Aby szybciej przywrócić sprawne mówienie, warto ćwiczyć wymawianie trudnych wyrazów przed lustrem. Należy zacząć od tych, które zawierają głoski „s” i „f”. Pomaga też czytanie na głos gazety czy książki.

4. Stany zapalne i afty

Użytkownicy protez zębowych często są narażeni na powstawanie w ustach podrażnień i aft. Pomiędzy protezą, a dziąsłami jest niewielka przestrzeń, w której z łatwością zbierają się resztki jedzenia, tworzące łatwiejsze warunki do rozmnażania bakterii, co w konsekwencji może prowadzić do pojawienia się stanów zapalnych. Dlatego, aby nie dopuścić do ich powstania, ważna jest prawidłowa pielęgnacja jamy ustnej i protezy. Protezę należy myć  po każdym posiłku, pod bieżącą wodą specjalną szczotką i pastą. Jest ona wykonana z materiału delikatniejszego niż szkliwo zębów, dlatego stosując zwykłą pastę, narażamy ją na powstawanie mikrouszkodzeń. Zwykła pasta zawiera też składniki ścierające, które mogą rysować powierzchnię protezy. W zarysowaniach mogą z kolei namnażać się bakterie odpowiedzialne za powstawanie przebarwień, a także nieświeży oddech. Również skuteczną ochronę przed szkodliwym działaniem bakterii i grzybów gromadzących się na protezie zapewniają specjalistyczne tabletki do czyszczenia protez zębowych.

5. Poczucie wstydu

Poczucie wstydu związane z użytkowaniem protezy zębowej odbiera wielu osobom radość ze spotkań z bliskimi, uprawiania ulubionych sportów, czy angażowania się w różne inicjatywy. Jako powód do odczuwania wstydu, użytkownicy protez wymieniają lęk przed wypadnięciem protezy podczas jedzenia, śmiania się, kichania i to, że inni mogą zauważyć protezę. Na szczęście nie musi tak być. Dzięki odpowiednio dopasowanej i umocowanej protezie zębowej wiele osób odzyskuje poczucie pewności siebie, zaczyna się pełniej uśmiechać, ma wrażenie swojej większej atrakcyjności i estetyczności wyglądu. Duża część ponownie odczuwa także swobodę podczas jedzenia, może wygodniej i pełniej gryźć oraz ma świadomość, iż pełne uzębienie, jakie zyskuje dzięki protezie, pozwala bardziej dbać o zdrowie – ze względu na dokładniejsze przeżuwanie, gryzienie pokarmów.

9 milionów osób w Polsce nosi protezę zębową i każdy z nich ma swój powód, by cieszyć się pełnią życia, bez poczucia wstydu.

Wejdź na stronę www.9milionowpowodow.pl i zobacz, że proteza nie musi Cię ograniczać.

(i)