Wszystko co dobre szybko się kończy – to powiedzenie znamy wszyscy i prawdopodobnie powie tak wielu z 4,5 mln uczniów szkół wszystkich typów i 1,4 mln przedszkolaków rozpoczynających już za 3 dni rok szkolny 2018/2019.

– Rozpoczynający się 3 września rok szkolny 2018/2019 będzie obchodzony pod hasłem „Niepodległa” – ogłosiła w środę minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Przypomniała, że to kolejny rok wdrażania reformy edukacji, a w kwietniu po raz pierwszy odbędzie egzamin ósmoklasistów. (…) Jak pewnie państwo pamiętają, ubiegły rok szkolny to był +Rok dla Niepodległej+, kiedy to przygotowywaliśmy się do uroczystego świętowania stulecia odzyskania niepodległości” – powiedziała 29.08. br. na konferencji prasowej w Warszawie minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Przypomniała, że nowy rok szkolny będzie kolejnym rokiem wdrażania reformy edukacji. Zgodnie z nową podstawą programową uczyć się będą uczniowie klas I, II, IV, V, VII i VIII szkoły podstawowej. W związku z objęciem nową podstawą kolejnych roczników, czyli uczniów klasy II, V i VIII, minister dopuściła do użytku szkolnego 151 nowych podręczników właśnie dla tych klas.

Zalewska przyznała, że ciągle zaniepokojenie części rodziców budzi wiosenna rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. O miejsca w szkołach powalczą wtedy dwa roczniki uczniów – kończący VIII klasę szkoły podstawowej i kończący III klasę gimnazjum.

Minister zapowiedziała, że zostanie przeprowadzony kolejny cykl szkoleń dla nauczycieli pod kątem przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty. „Będzie to egzamin z języka polskiego, matematyki i języka obcego. W przypadku matematyki i języka obcego większość zadań będzie zadaniami otwartymi” – powiedziała.

„Nowy rok szkolny to także nowe przepisy dotyczące nauczycieli” – powiedziała Zalewska. Przypomniała, że od nowego roku szkolnego nie będzie można zatrudnić nauczyciela w szkole niepublicznej czy niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej na umowę zlecenie. „Nie jest już nauczycielem na +umowie śmieciowej+, ale jest nauczycielem na umowie o pracę. To kwestia jego bezpieczeństwa, również socjalnego, jak i jego związania ze szkołą” – podkreśliła minister.

Zaznaczyła, że zmiana ta nie przeszkodzi szkołom w zatrudnianiu specjalistów, np. fizjoterapeutów, na zlecenie, gdyż nowe zasady zatrudniania obejmą tylko nauczycieli i specjalistów z przygotowaniem pedagogicznym.

Minister mówiła także, że nowy rok przyniesie także zmiany w zatrudnianiu pedagogów szkolnych, psychologów szkolnych, logopedów i nauczycieli wspomagających, gdyż określona została wysokość ich pensum. Wcześniej samorządy miały dowolność w ustalaniu liczby godzin ich bezpośredniej pracy z dziećmi.

Minister zapowiedziała również, że „na zawsze do kalendarza szkolnego chce wprowadzić Ogólnopolski Dzień Ważenia Tornistrów”. Począwszy od 1 października, co roku w tym dniu przedstawiciele ministerstwa, kuratoriów, sanepidu oraz rodzice będą ważyć tornistry uczniów. Chodzi w nim o to, by na co dzień rodzice i dzieci zwracali uwagę na to, w jaki sposób właściwie pakować się do szkoły.

W Augustowie powiatowa inauguracja roku szkolnego 2018/2019 odbędzie się 3 września 2018 roku o godz. 9.15 w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących przy ul Śródmieście 31.

Miejska inauguracja roku szkolnego 2018/2019. odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 2. im. Zygmunta Augusta przy ul. Rajgrodzka 1.

Red.