Kajakarstwo jest dyscypliną silnie związaną z Augustowem. Od wielu, wielu lat możemy podziwiać dokonania naszych zawodników na regatach różnej rangi i w różnych kategoriach wiekowych. W tym roku po raz pierwszy mamy też możliwość obserwować jak hasło „Kajaki dla każdego, dla dużego i małego” jest dynamicznie realizowane.

Każdego roku w miesiącach wakacyjnych ciężka całoroczna praca kajakarzy zostaje zweryfikowana na torze regatowym. Imprezy mistrzowskie rozgrywają zawodnicy wszystkich kategorii wiekowych. Na początku lipca swój czempionat rozgrywali seniorzy, natomiast w sierpniu mamy prawdziwą kajakową kumulację. Po świetnym występie młodzików, zwłaszcza Grzegorza Trochima do walki przystąpili juniorzy, juniorzy młodsi, młodzieżowcy, weterani.

W dniach 10 – 12 sierpnia na poznańskiej Malcie rozgrywane były Mistrzostwa Polski Juniorów i Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży. Augustowską Spartę reprezentowały dwie dwójki. Obie spisały się znakomicie. Jako pierwsi zaprezentowali się juniorzy młodsi. Mikołaj Walulik i Łukasz Barszczewski dwukrotnie stawali na podium. W swoim pierwszym starcie  w konkurencji K2 500 m zajęli trzecie miejsce. Na uwagę zasługuje niezwykle dojrzałe rozegranie biegu. W dystansie augustowianie płynęli w połowie stawki, by na końcowych metrach błyskawicznym finiszem minąć kilku rywali i wspiąć się na podium. Na koniec zawodów rozgrywano biegi długie. W wyścigu na 5 km nasi zawodnicy tak jak przed rokiem wywalczyli srebrne medale potwierdzając swoją klasę. Co ciekawe Mikołaj i Łukasz w kategorii juniora młodszego rywalizowali z zawodnikami o rok starszymi czym zasłużyli na szczególne uznanie.

W Mistrzostwach Polski Juniorów trzy udane starty w dwójkach zaliczyły Aleksandra Twardowska i Faustyna Skorupa. Wysokie punktowane miejsca, pomimo braku medali należy zaliczyć do udanych występów.  VI miejsce na 500 m, VII miejsce na 1000 a w wyścigu na 5 km dziewczyny zajęły V miejsce. Łącznie dorobek naszych juniorek to 13 punktów.

Już dwa dni później rywalizacja sportowa z udziałem augustowskich kajakarzy przeniosła się do dalekiej Portugalii gdzie rozgrywano mistrzostwa globu weteranów. Po raz pierwszy w Mistrzostwach Świata Masters w kajakarstwie Augustów reprezentowało trzech zawodników, a łącznie z Polski startowało 16 weteranów. Na torze kajakowym w Montemor-o-Velho startowali Adam Wysocki, Marcin Garbacz i Karol Garbacz. Przez trzy dni rywalizacja toczyła się w konkurencjach olimpijskich. Nasi reprezentanci wrócili do kraju z trzema srebrnymi medalami: Adam Wysocki startujący w kat. 40-44 lat zajął drugie miejsca w K1 1000 m i w K2 1000 startując z Maciejem Rychlikiem z Elbląga. Trzecie srebro wywalczyli trzej augustowianie startujący wraz z Markiem Głombskim z Bydgoszczy w wyścigu czwórek na 500 metrów, w którym minimalnie przegrali z osadą hiszpańską. Doskonale zaprezentował się Karol Garbacz startujący w również w jedynkach w kat. 35-39 lat. W Wyścigu na 1000 m zajął VIII miejsce, natomiast w sprintach na 200 m był piąty.

Już w najbliższy weekend na tym samym torze Montemor-o-Velho rozegrane zostaną Mistrzostwa Świata w Kajakarstwie, w których będzie można zobaczyć kolejną naszą reprezentantkę Edytę Dzieniszewską- Kierkla. Popularna Edzia wystartuje w jedynkach na 1000 i 5000m. Te występy będzie można podziwiać w transmisjach telewizyjnych. Mamy nadzieję na udane zwieńczenie sierpniowych występów kajakarzy w wykonaniu naszej reprezentantki.

 

(AW)

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”15″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”1″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”Galeria augustow.org” order_by=”imagedate” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]