22 sierpnia 2018r., w Państwowej Szkole Muzycznej w Augustowie odbyły się „Wakacyjne Spotkania z Muzyką i Poezją”. Wybrane utwory poetyckie ze swojego dużego dorobku literackiego zaprezentowała p. Leonarda Szubzda. Wykonawcami muzyki klasycznej, która rozbrzmiewał pomiędzy czytanymi przez Autorkę wierszami byli:- Zuzanna Bonarska – gitara, Maja Kozłowska – gitara, Marcin Pękala – fortepian i Weronika Sobolewska – fortepian. Organizacja tego wydarzenia oraz czuwanie nad prawidłowym jogo przebiegiem, to zasługa p. Lidii Alicji Karpińskiej i p. Bożenny Szumskiej Niewiadomskiej. /Zb.B./

Leonarda Szubzda – nauczycielka języka polskiego, poetka. Absolwentka Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Rewalidacji Umysłowo Upośledzonych w Wyższej Szkole Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Pracowała jako nauczycielka języka polskiego i pełniła funkcję dyrektora w szkole  średniej. Obecnie na emeryturze. Mieszka w Sokółce.

Jest autorką ośmiu tomików poetyckich:

„Jeszcze idziemy” 1992

„Żałuję lasów i róż” 1994 (nominowany do nagrody „Głosu Nauczycielskiego”)

„Tylko sady nas pamiętają” 1996 (wydany w Serii Świętojańskiej Oddziału ZLP w Białymstoku)

„Ile życia” 1998

„Między milczeniem a krzykiem” 2001

„Zwyczajne obcowanie” 2006

„cdn…” 2013

„Dziewczyny” 2017 (wiersze i opowiadania)

Jej wiersze zostały zamieszczone w wielu almanachach i antologiach, były drukowane na łamach czasopism w kraju i za granicą (m.in. w prasie polonijnej w Chicago i Nowym Jorku), tłumaczone na języki obce. Od 2001 roku w Korycinie, organizowany jest Konkurs Recytatorski Poezji Leonardy Szubzdy.

Laureatka wielu konkursów literackich – uhonorowana Złotą Buławą Hetmańską (1996). W roku 2012 otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury.

Należy do Związku Literatów Polskich, pełni funkcję prezesa Oddziału ZLP w Białymstoku.

Amatorsko zajmuje się twórczością plastyczną, wykonuje collage, frottage oraz rysunki komputerowe – prezentowane na wielu wystawach, a także wykorzystywane do ilustracji książek.

Od kilku lat pisze także wiersze dla dzieci.

W roku 2017 otrzymała półroczne stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego na przygotowanie materiału do książki „Dziewczyny”, która zwyciężyła w Plebiscycie Czytelników Nagrody Prezydenta Miasta Białegostoku uzyskując tytuł „Książki roku 2017”.  W tym samym roku otrzymała także Nagrodę Specjalną Starosty Sokólskiego w Plebiscycie Sokoły 2017.

Wraz z mężem prowadzi otwarty dom wiejski w Rozedrance Starej, który zdobył w roku 2015 I miejsce w Konkursie na Najlepiej Zachowany Zabytek Budownictwa Wiejskiego  Drewnianego w Województwie Podlaskim.

Zuzanna Bonarska – rozpoczęta naukę gry na gitarze w wieku 7 lat w klasie Dariusza Michałowskiego w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Emila Młynarskiego w Augustowie w latach 2011 – 2017. Obecnie kontynuuje naukę u lego samego pedagoga w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Suwałkach. Stypendystka Centrum Edukacji Artystycznej oraz Marszałka Województwa Podlaskiego, od 201 7 roku jest pod opieką Krajowego Funduszu Pomocy wybitnie zdolnym .Jest laureatką ponad 30 międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów gitarowych.

Od najmłodszych lat jej wrażliwość artystyczna i umiejętności w budowaniu własnej wypowiedzi muzycznej otrzymują ogromne uznanie wśród czołowych autorytetów w dziedzinie dydaktyki muzycznej w postaci najwyższych miejsc na prestiżowych konkursach i konfrontacjach gitarowych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. O bardzo dużym zaangażowaniu w pracy nad rozwojem artystycznym, warsztatem instrumentalnym, świadczy duży zakres literatury gitarowej, którą uczennica posiada we własnym, ciągle wzbogacanym repertuarze, oraz aktywny udział w wielu formach doskonalenia umiejętności: kursy i warsztaty instrumentalne, lekcje mistrzowskie.

Do najważniejszych sukcesów artystycznych w roku 2016/2017, 2017/2018 należą:

 • Ogólnopolski Konkurs Gitary – Dobczyce 2016 – I miejsce
 • Ogólnopolski Konkurs Młodych Gitarzystów – Łódz 2016 – III miejsce
 • Ogólnopolski Orawski Konkurs Gitary – Jabłonka 2016 – II miejsce
 • Międzynarodowy Konkurs Gitarowy – Tczew 2016- II miejsce
 • Międzynarodowy Konkurs Gitarowy – Czechy 2017 – wyróżnienie I st.
 • Ogólnopolski Konkurs Gitarowy „Gitara na kresach ” – Chełm 2017 – I miejsce
 • Ogólnopolski Festiwal Gitarowy Golub – Dobrzyń 2017
 • Grand Prix oraz w kategorii zespołów -1 miejsce
 • Ogólnopolski Konkurs Gitary – Poznań 2018 – wyróżnienie\
 • Ogólnopolski Konkurs Gitary – Chełm 2018-1 miejsce
 • Międzynarodowy Konkurs Gitary – Żory 2018 – wyróżnienie
 • Międzynarodowy Konkurs Gitary-Tczew 2018-III miejsce
 • Najwyższa punktacja i I miejsce w IX międzynarodowym Konkursie Instrumentalnym w Belgradzie (Serbia)

Weronika Sobolewska – uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej I -go st. im Emila Młynarskiego w Augustowie w klasie fortepianu p. Anny Borkowskiej.

Laureatka wielu konkursów pianistycznych Ogólnopolskich i Międzynarodowych

Dwukrotnie otrzymała Stypendium Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej – za wyróżniające

wyniki w nauce.

Laureatka Stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego – na rok 2017.

Ostatnie osiągnięcia Weroniki, to zdobycie I-go Miejsca w VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Augustowie-(kwiecień 2018r).

Laureatka III -go miejsca XX Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego w Koninie-(kwiecień 2018 r.)

Maja Kozłowska – swoją przygodę z gitarą rozpoczęła w PSM w Augustowie w wieku 7 lal u pana Dariusza Michałowskiego. Obecnie kontynuuje naukę w PSM w Suwałkach u tego samego nauczyciela.

Jest laureatką wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych między innymi 1 miejsce w ogólnopolskim konkursie gitarowym w Strzelcach Krajeńskich.

Uczestniczyła w wielu festiwalach i warsztatach gitarowych.

Gra na scenie solo, ale również w duecie gitarowym z Zuzanną Bonarską, z którą zdobyła wiele wspólnych sukcesów w konkursach ogólnopolskich, między innymi III miejsce w Międzynarodowym konkursie gitarowym w Trzęsaczu, czy I miejsce w Ogólnopolskim konkursie gitarowym w Pucku.

Akompaniuje wokalistkom, gra w orkiestrach gitarowych, między innymi w Białej Podlaskiej czy w Stalowej Woli. Lubi tańczyć, oglądać filmy, oraz uprawiać sport. Jej ulubioną cechą w gitarze klasycznej stanowi dźwięk oraz nośność np. w kościele.

Marcin Pękala ur. 04. 11. 1996 r w Augustowie. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 7 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. E. Młynarskiego w Augustowie. Dalszą naukę gry na fortepianie kontynuował w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Suwałkach pod kierunkiem mgr Anny Borkowskiej.

Umiejętności pianistyczne i wykonawcze doskonalił na kursach muzycznych w kraju (min. w Warszawie, Kielcach i Gnieźnie), a także podczas zajęć w Ogólnopolskim Punkcie Konsultacyjnym CEA w Augustowie.

Pracował pod kierunkiem wielu wybitnych pedagogów, m.in.: prof. Waldemara Wojtala, prof. Waldemara Andrzejewskiego, prof. Grzegorza Kurzyńskiego, prof. Pawła Zawadzkiego, prof. Tatiany Szewczenko, prof. Pelrasa Geniuśasa oraz mgr Marii Niemiry.

Brał udział w konkursach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym (m.in. Ogólnopolski Festiwal Pianistyczny im. Sióstr Frankiewicz w Białymstoku i Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Augustowie).

Obecnie jest studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Alicji Palety – Bugaj i dr Konrada Skolarskiego oraz w klasie kameralistyki fortepianowej dr hab. Joanny Maklakiewicz.

W 2017 r zdobył II nagrodę (trio fortepianowe) u Grand Prize Virtuoso International Musie Competition w Wiedniu.

Występował z koncertami solowymi i kameralnymi: koncerty solowe w Augustowie (cykliczne koncerty Absolwentów PSM w Augustowie oraz recitale), w Suwałkach, koncerty z wokalistami, skrzypkami, z trio fortepianowym: w Warszawie, w Krakowie, w Wiedniu.

(i)