Miło nam ogłosić, że Miejska Biblioteka Publiczna w Augustowie przystąpiła i realizuje pilotażowy projekt skierowany do trzyletnich dzieci, realizowany w ramach ogólnopolskiej kampanii Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek” przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pierwsi mali czytelnicy już odebrali swoje Wyprawki Czytelnicze i zapoznali się z naszym Oddziałem dla Dzieci.

Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek (dziecko urodzone w 2015 roku), który przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” to broszura informacyjna, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.

Serdecznie zapraszamy wszystkie urodzone w 2015 roku dzieci wraz z rodzicami do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Augustowie. Wyprawki Czytelnicze można odebrać zarówno w naszej siedzibie głównej przy Hożej 7 oraz Filiach: przy ulicy Nowomiejskiej 100A i Komunalnej 2.

Projekt jest realizowany do końca 2018 roku.

-MBP-