Jest zbudowany z materiałów naturalnego pochodzenia i zakłada wykorzystanie najnowszych technologii współczesnego budownictwa. Mowa o nowatorskim projekcie Koła Naukowego Studentów Architektury – Pawilonie Naturalnym, powstałym na terenie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach, na którym zamontowano bezokapowy system odwodnienia dachu firmy Galeco.

Pomysłodawcą i jednocześnie wykonawcą obiektu demonstracyjno-badawczego jest Koło Naukowe Studentów Architektury działające przy Politechnice Poznańskiej. Członkowie stowarzyszenia zajmują się w szczególności badaniem naturalnych technologii w architekturze, a do wspólnego projektu zaprosili firmy promujące nowoczesne budownictwo. – Misją naszego Koła jest rozpowszechnianie naturalnych rozwiązań budowlanych w Polsce, które na zachodzie Europy są już bardzo popularne od lat. Taki sposób budowania przyczynia się przede wszystkim do zmniejszania emisji zanieczyszczeń do środowiska, które wydzielane są podczas produkcji standardowych materiałów budowlanych. Co równie ważne, naturalne komponenty potrafią utrzymywać właściwą wilgotność powietrza w pomieszczeniu, tworząc przyjemny i korzystny dla organizmu mikroklimat wnętrza domu. Pawilon Naturalny, który budujemy ze wsparciem naszych parterów, czyli firm produkujących materiały nowoczesne, przyjazne środowisku, jest w całości studencki, wykonany przez studentów – mówi inż. arch. Sebastian Skrzydliński, przewodniczący Koła Naukowego Studentów Architektury.

Fundamenty budynku tworzy w większości keramzyt, czyli wypalana glina, a ściany nośne wykonano z drewna i obito je od zewnątrz płytami z włókien drzewnych i sprasowanej słomy. Pokrycie dachowe będzie „zielone”, czyli na jego powierzchni znajdą się rośliny górskie – rozchodniki, które oprócz warstwy dekoracyjnej, będą stanowiły także dodatkową izolację termiczną budynku. Studenci zdecydowali się także na wykorzystanie oryginalnego, idealnie wpisującego się w bryłę budynku, systemu odprowadzania wody deszczowej – systemu Galeco BEZOKAPOWY. – Rynny ukryte podkreślają minimalizm i prostotę budynku, stanowiąc jednocześnie skuteczny i bezawaryjny system odprowadzania deszczówki z dachu. Dlatego też rozwiązanie to idealnie wkomponowało się w projekt Pawilonu Naturalnego. Całość orynnowania została ukryta w elewacji a rurę spustową wbudowano w jeden z segmentów konstrukcji szkieletowej. Studenci zdecydowali się także na skorzystanie z naszej pomocy i chętnie konsultowali z nami detale wykonawcze, natomiast samym montażem zajęła się profesjonalna firma dekarska. Wykonanie tego typu prac przez osoby niedoświadczone i nieprzeszkolone w tym zakresie niesie ze sobą duże ryzyko niepowodzenia, a błędy montażowe, nawet te najdrobniejsze, mogłyby skutkować zawilgoceniem ścian, ich szybkim brudzeniem się i stopniowym niszczeniem elewacji budynku. Cieszymy się, że możemy być częścią tak nowatorskiego projektu i wspierać młodych, obiecujących architektów – podsumowuje współpracę Tomasz Madej, doradca techniczno-handlowy w Galeco.

Pawilon Naturalny o powierzchni 24m2 jest pierwszym budynkiem należącym do kompleksu rekonstrukcji miasteczka wielkopolskiego z przełomu XVIII i XIX w., którego projekt również tworzą studenci Koła Naukowego Studentów Architektury we współpracy z Muzeum Pierwszych Piastów. Po zakończeniu realizacji całego obiektu, Pawilon będzie pełnił funkcję infoboxu Małego Miasta Wielkopolskiego, oraz przestrzeni wystawowej dla prac studentów. Ponadto, będzie on miejscem organizowania cyklicznych i międzynarodowych warsztatów popularyzujących budownictwo wykorzystujące naturalne materiały budowlane.

sfera-group.pl