Dziś odbyła się pierwsza konferencja prasowa Koalicji Obywatelskiej i Augustowskiej Lewicy kampanii wyborczej 2018. Poprowadzili ją Adam Sieńko, kandydat na burmistrza Augustowa oraz Marek Sznejder, lider listy kandydatów na radnego Rady Miejskiej tego okręgu. Brała w niej udział także liderka listy do Rady Powiatu – Joanna Lisek. Podczas konferencji poruszyli oni trzy tematy szczególnie ważne dla Okręgu Wyborczego numer 4 tzw. Borki:

  • Oświata
  • Czysty Augustów – Czyste powietrze
  • Drogi.

Konferencja odbyła się obok likwidowanego gimnazjum w Augustowie. Kandydaci zapowiedzieli, że utworzą w tym miejscu Szkołę Podstawową imienia Sybiraków. Podstawą takiej decyzji jest dbanie o komfortowe warunki edukacji naszych dzieci i korzystanie z doświadczonej kadry pedagogicznej. Dosyć oszczędzania na oświacie.

[ht_quote align=”default”]– Władze miasta wprowadzając reformę edukacji chciały wygasić gimnazjum znajdujące się za naszymi plecami. Dzięki moim staraniom udało się włączyć likwidowane gimnazjum do Szkoły Podstawowej nr 2 [/ht_quote]– powiedział Marek Sznajder, wieloletni dyrektor SP nr 2 w Augustowie.[ht_quote align=”default”] – Uchroniło to kadrę pedagogiczną przed zwolnieniami, a budynek gimnazjum przed likwidacją. Przejściowy etap reformy dobiega końca, ostatnie klasy gimnazjum odejdą z tego budynku w czerwcu. Aby uchronić imię Sybiraków i istniejący budynek utworzymy w tym miejscu nowoczesną przyjazną uczniom szkołę na miarę dwudziestego pierwszego wieku. Nasze dzieci nie będą już się uczyć w przepełnionych klasach. Będą nauczane przez doświadczoną i kompetentną kadrę pedagogiczną.[/ht_quote]

Kolejnym poruszonym tematem była troska o czyste powietrze w Augustowie. Szczególnie w dzielnicy Borki przy zabudowie jednorodzinnej ważna jest sukcesywna wymiana systemów grzewczych na minimalizujące ilość zanieczyszczeń powietrza. Część dzielnicy wykorzysta możliwość gazyfikacji, część dokona wymiany pieców na piece o zmniejszonej emisji zanieczyszczeń. Problem smogu należy rozwiązać w porozumieniu z mieszkańcami i dostosować ich możliwości do uzyskania dofinansowania takich przedsięwzięć ze środków zewnętrznych.

[ht_quote align=”default”]– Wiem jak to zrobić[/ht_quote] – zapewnił Adam Sieńko. [ht_quote align=”default”]– Będąc Prezesem w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku współpracowałem z wieloma jednostkami samorządowymi rozwiązującymi problem zanieczyszczeń powietrza i wiem jak zdobyć środki na ten cel.[/ht_quote]

Kandydaci zapewnili też, że będą budować drogi miejskie bez pobierania haraczu od mieszkańców. Inwestycje drogowe zrealizowane będą wraz z infrastrukturą wodociągową , kanalizacyjną i pieszorowerową.

Na koniec zapowiedzieli, że na kolejnych konferencjach przedstawią inne sprawy ważne dla okręgu nr. 4.

(Red.)