Augustowskie Placówki Kultury zapraszają na znakomitą komedię, która wprost ze sceny Comédie-Française w Paryżu trafi na ekran kina Iskra w Augustowie – tak zapowiada się kolejna odsłona teatralnego cyklu „Kurtyna w Górę”.

10 września o godz. 18:30 rozpoczniemy w kinie retransmisję komedii Edmonda Rostanda pt. „Cirano De Bergerac”.

Sztuka, w której elementy komiczne mieszają się z tragicznymi, a śmiech ze łzami. Napisany w 1897 roku dramat jest oparty na życiorysie Saviniena de Cyrano (de Bergeraca), siedemnastowiecznego poety. To jeden z najbardziej charakterystycznych tekstów francuskiej komedii balansującej na granicy romansu, krotochwili i dramatu bohaterskiego. Poeta-zabijaka Cyrano z groteskowo dużym nosem, który nie pozwala mu wyznać swych uczuć pięknej kuzynce Roksanie, jest popisową rolą najwybitniejszych aktorów. Opera komiczna, tragedia, dramat romantyczny, farsa – wszystkie te gatunki zawierają się w tej komedii z całym jej rozbuchaniem. Żaden z wariackich wyczynów Cyrana nie jest tu pominięty, akcja kilkakrotnie zostaje podgrzana do temperatury wrzenia. Inscenizacja niejako wychodzi „z brzucha teatru” i biegnie przez jego przestrzenie, angażując różne poziomy: piwnice, strychy, zapadnie.

Szanowni Państwo, zapraszamy na to niecodzienne spotkanie z wielkim, światowym teatrem! Sztuka została zarejestrowana 4 lipca 2017 roku w paryskim Comédie-Française. Wspaniała, cyfrowa jakość dźwięku i obrazu, a wszystko dostosowane do ekranu kinowego i opatrzone polskimi napisami daje nam szansę do spotkania z wielką teatralną sceną światowej sławy – serdecznie zapraszamy.

APK

– – –

cena biletu: 20 zł

sprzedaż: Augustowskie Placówki Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 87 643 36 59