Zaproszenie na rocznicę pacyfikacji wsi Jasionowo

W 75. rocznicę pacyfikacji, w niedzielę 26 sierpnia 2018 r. o godz. 12.00, przy zbiorowej mogile pomordowanych mieszkańców wsi Jasionowo, odprawiona zostanie uroczysta msza święta.

Starosta Augustowski w celu umożliwienia udziału w uroczystościach mieszkańcom Augustowa i okolic, zapewnia wszystkim chętnym przejazd autokarem do Jasionowa. Autokar zostanie podstawiony w niedzielę 26 sierpnia br. o godz. 10.50 na dworcu PKS w Augustowie.

26 sierpnia 1943 r. w odwecie za pomoc udzielaną partyzantom Armii Krajowej, żandarmi z Lipska i funkcjonariusze gestapo z Grodna otoczyli wieś Jasionowo, a następnie zgromadzili mieszkańców w zabudowaniach należących do Franciszka Sztukowskiego. Osoby te były wyprowadzane nad krawędź masowego grobu, wykopanego uprzednio przez mieszkańców sąsiednich wsi i zabijane strzałem w tył głowy. Kilkoro dzieci wrzucono do mogiły żywcem. Ogółem zamordowano 58 osób (13 mężczyzn, 24 kobiety i 21 dzieci). Ocalało siedem osób ukrytych w stodołach i na strychach. Po egzekucji dokonano grabieży mienia zamordowanych, rozbiórki i dewastacji zabudowań. Zniszczono całkowicie 15 budynków mieszkalnych i 32 gospodarcze.

 (K)

– augustowski.home.pl-

fot. MGOK w Lipsku

Zostaw komentarz

Twój adres e mail nie zostanie opublikowany