Turystyka wodna na Kanale Augustowskim

Podczas Rodzinnego Pikniku Edukacyjnego „Jesień nad Kanałem Augustowskim”, który odbył się 13. październik br. i był połączony z oficjalnym otwarciem Śluzy Swoboda, o turystyce wodnej na Kanale Augustowskim rozmawialiśmy z Agnieszką Zyzało, Prezes Podlaskiego Oddziału Polskiej Izby Turystyki i członkiem Rady Naczelnej PIT.

– Remont śluzy Swoboda, która była wyłączona przez 2 sezony turystyczne zdecydowanie poprawi rozwój turystyki, szczególnie jeżeli chodzi o turystykę wodną na Kanale Augustowskim. (…) Będzie można pokonywać szlak kajakowy od Wigier, do Augustowa bez konieczności przenoszenia kajaków. Remont śluzy niewątpliwie był potrzebny, bo tak jak wiemy są to śluzy zabytkowe. Wpisują się pięknie w krajobraz Puszczy Augustowskiej i cieszymy się bardzo, że remont został wykonany. Niemniej jednak uważam, że jeśli chodzi o turystykę kajakową i małe jednostki przydałoby się jeszcze o tym dodatkowo pomyśleć. Mamy brzegi wybetonowane, natomiast dla kajakarzy konieczne są drewniane pomosty albo drewniane kładki umożliwiające wynoszenie kajaków. Zapobiega to niszczeniu sprzętu, a dodatkowo na kajakach pływają nie tylko ludzie z dobra kondycją ale i ludzie starsi i osoby niepełnosprawne. O tym też trzeba pomyśleć w dobie kiedy myślimy o turystyce dla osób niepełnosprawnych. Nie wspomnę tutaj już o infrastrukturze na poziomie europejskim czyli o toaletach. To jest odwieczny problem – fragment wypowiedzi pani Agnieszki Zyzało którą zamieszczamy pod tym tekstem.

Śluzy na Kanale Augustowskim istotnie mamy odremontowane. Zabytkowy Kanał stanowiący wizytówkę naszego regionu i całego kraju zasługuje na szczególną opiekę pod każdym względem. Popularność Kanału Augustowskiego sprawia, że tysiące ludzi chcą go zobaczyć i popłynąć tym malowniczo usytuowanym szlakiem wodnym. Jak zauważyła w swojej wypowiedzi pani Agnieszka Zyzało, w XXI wieku zmieniło się oblicze turystyki wodnej. Ludzie są zamożniejsi, a stosunek do grup społecznych często pomijanych przy organizowaniu tego rodzaju form wypoczynku też jest inny. Takie sytuacje, kiedy dbałość o wartości historyczne należy połączyć z prawem do korzystania z tych wartości przez wszystkich na równych zasadach występują coraz częściej, i nie jest to proste do połączenia. W tym miejscy zacytuję krótki fragment z wyżej zamieszczonej wypowiedz – Niemniej jednak uważam, że jeśli chodzi o turystykę kajakową i małe jednostki przydałoby się jeszcze o tym dodatkowo pomyśleć.

Red.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są. *

Skip to content