Drodzy Państwo, takich pokazów w Kinochłonie jeszcze nie było! 28 i 30 czerwca w Augustowie pokażemy Państwu dwa filmy w ramach projektu VHS HELL.

VHS HELL to podróżujące po całej Polsce pokazy filmów klasy „B” (a czasem nawet jeszcze bardziej kiepskich). To również ukłon w stronę amerykańskiego kina grindhouse i polskiej rzeczywistości, z jaką mierzyliśmy się w trakcie transformacji ustrojowej, jaka zaszła na przełomie lat 80. i 90. To, co najbardziej ujmuje w tych pokazach, to fakt, że dialogi są czytane przez lektora na żywo. Osoba, która podejmuje się tego zadania, nie zna list dialogowych, nie zna filmu i na żywo kreuje przed widzem filmowy świat, często nawiązując do realiów miasta, w którym właśnie odbywa się pokaz. Co czeka nas w Augustowie?

W czwartek 28 czerwca o godz. 19:00 w kinie Iskra zaserwujemy turecką wersję „Rambo” z 1986 roku. „Turecki Rambo” (w oryginale „Korkusuz”) jest najlepszym przykładem tego, że w latach osiemdziesiątych turecka kinematografia specjalizowała się w realizowaniu kuriozalnych podróbek wielkich Hollywoodzkich przebojów. Turcy mieli więc swoje „Gwiezdne wojny”, swojego „Supermana” i „E. T.”. Mieli także lokalnego „Rambo” – upodobnionego do Sylvestra Stallone’a za pomocą opaski na czole osiłka. Turecka replika wojownika biega i strzela z tekturowej wyrzutni rakiet do złych ludzi, którzy padają martwi w sposób zupełnie nieprzekonujący, a w tle słychać efekty dźwiękowe przypominające gry komputerowe na Pegasusa z zepsutym głośnikiem. Wszystko w „Tureckim Rambo” jest więc kompletnie nieudolne, a im bardziej jest nieudolne, tym większa radość z seansu, podczas którego ścieżka dialogowa (i nie tylko) filmu będzie improwizowana na żywo przez lektora. To od niego zależy, czy będzie wiernie trzymał się tekstu, czy zdecyduje się na szalony freestyle. W roli lektora wystąpi tego wieczoru Mateusz Gołębiowski – legendarny Człowiek Suchar, członek VHS HELL, wytrawny kolekcjoner gier wideo i autor bloga „Pikselki wstydu”. Znawca absurdalnie drogich piw.

Dwa dni później – w sobotę 30 czerwca – wyjdziemy w plener i o godz. 21:45 w podwórzu przy Rynku Zygmunta Augusta 10 (opodal księgarni „Atena”) wyświetlimy film pod dźwięcznym tytułem „Troll 2”, czyli nakręcony w Stanach Zjednoczonych włoski horror o złośliwych potworach-wegetarianach, które zamieniają ludzi w rośliny, żeby ich pożreć. Produkcja, ku wielkiemu zdziwieniu reżysera, Claudio Fragassa, zyskała miano jednego z najzabawniejszych złych filmów w historii kina. Jesteśmy pewni, że i bez lektora na żywo, ubawią się Państwo przednio na tym pokazie – zwłaszcza w tak cudownej scenerii i zupełnie za darmo!

Nie przegapcie tych pokazów, szkoda stracić tak świetną zabawę!

– – –

Cennik i rezerwacja biletów:

Pokaz plenerowy – wstęp wolny
Bilet na pokaz z lektorem na żywo w kinie: 15 zł
Karnet na cztery pokazy: 50 zł (ważny przez pół roku)
Rezerwacje i sprzedaż: Augustowskie Placówki Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 87 643 36 59 lub w kinie „Iskra” na godzinę przed rozpoczęciem seansu

Alicja Kędzierska
z Rady Programowej
DKF „KINOCHŁON”