Osiemnastu monogramistów walczyło o Złote Podkowy Pegaza. Grand Prix – nagrodę Prezydenta Suwałk otrzymała Marta Pohrebny z Zielonej Góry za spektakl Słodka w reż. Małgorzaty Paszkier – Wojcieszonek, na podstawie bestsellerowej książki ukraińskiej pisarki Marii Matios ” Słodka Darusia”.

Jurorzy, pod przewodnictwem Jakuba Przebindowskiego docenili Karolinę Martin z Białegostoku, która pokazała monodram lalkowy zatytułowany Trzy ćwierci do śmierci, inspirowany opowieściami z Supraśla, zebranymi i opracowanymi przez Wojciecha Załęskiego w zbiorze „Hecz precz stała się rzecz” oraz książką „Po trochu” Weroniki Gogoli. Baśniowa opowieść, której początki sięgają prababki Weroniki, co to przeniosła Śmierć przez rzekę i w ten sposób zapewniła długowieczność kobietom w swojej rodzinie przyniosła aktorce Złotą Podkowę Pegaza w kategorii dorosłych aktorów zawodowych. Złoto wśród młodzieży w wieku 16-19 lat wywalczył Samuel Hornáček ze słowackiej Nitry za spektakl Drogi tato w reżyserii Maricy Šiskovej, poruszający monodram o skomplikowanych relacjach ojca z synem, o bólu, lęku, wybaczaniu i śmierci. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali również autorzy spektaklu Munch!: Maciej Walter i Jowita Popow oraz Alex Mihalík z Nitry na Słowacji za spektakl Księga cmentarna w reżyserii Maricy Siskovej.

Jurorzy przyznali także dwa wyróżnienia w kategorii aktorzy dorośli wywodzący się z amatorskiego ruchu teatralnego – Monice Majewskiej za spektakl Anna Frank w reżyserii Julii Kotarskiej – Rokosz i Mai Zdurnej Fabrikovej ze słowackiej Banskiej Stiavnicy za spektakl Metamorfozy kobiety.

Podczas tegorocznego festiwalu wręczono także dwie nagrody specjalne, jedna przypadła Barborze i Jaroslavovi Janičkom z Partizanskej Lupcy na Słowacji za specyficzną szkołę tworzenia monodramu oraz kształtowanie młodych adeptów tej trudnej materii. Natomiast druga – Specjalne Wyróżnienie Aktorskie Julii Lewandowskiej z Bytomia za spektakl Pandora. Galę wręczenia nagród zakończyło głośne przedstawienie inspirowane życiem i twórczością meksykańskiej malarki Fridy Khalo w wykonaniu Martyny Kliszewskiej i w reżyserii Jakuba Przebindowskiego oraz finisaż wystawy Frida Kahlo

W jury tegorocznych Spotkań zasiadali: Jakub Przebindowski – aktor teatralny i filmowy, reżyser, autor sztuk teatralnych oraz Jolanta Juszkiewicz – absolwentka wydziału Aktorskiego PWST we Wrocławiu i Performing Arts Studies na Sydney University, założycielka Kropka Theatre, stypendystka Ministra Kultury oraz Włodzimierz Ciborowski, aktor, absolwent krakowskiej akademii teatralnej.

XV Międzynarodowe Spotkania z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza” honorowym patronatem objął Prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz, fundator Grand Prix. Mecenasem Festiwalu byłą firma pośrednictwa ubezpieczeniowego RESO Europa Service Sp. z o.o.

Międzynarodowe Spotkania z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza”, to konkurs, który stwarza najlepsze warunki wspierania wybitnych osobowości twórczych, promuje jedną z ciekawszych i jednocześnie najtrudniejszych form teatralnych, jaką jest monodram, gdzie aktor pozostaje sam na sam z publicznością, w ciągłej relacji z widzami, skupia na sobie całą ich uwagę, porusza bądź bawi. Do udziału w suwalskich Spotkaniach zapraszamy młodzież i osoby dorosłe, monodramistów wywodzących się z amatorskiego ruchu teatralnego, studentów szkół artystycznych oraz doświadczonych aktorów. W tym roku o Złote Podkowy Pegaza walczyło aż 18 monodramistów z Polski i Słowacji.

Suwalski Ośrodek Kultury