Po czym poznam, że mój kot jest szczęśliwy?

Kiedy kogoś kochamy, naturalnie życzymy sobie, żeby był szczęśliwy – i chętnie robimy wiele, by do jego szczęścia się przyczynić. Tyczy się to oczywiście także miłości do naszych zwierzątek domowych. W końcu i one przynoszą nam szczęście.

Po pierwsze możesz być pewien: Jeśli umożliwiasz swojemu kotu życie zgodne z jego naturalnymi potrzebami, to już znacznie przyczyniasz się do jego dobrego samopoczucia. Przynależą do tego choćby odpowiednie zaangażowanie kota zabawą, która stawia wyzwania zarówno fizyczne, jak i intelektualne. Inna niezwykle ważna kwestia do wysokiej jakości karma.

Poza tym do szczęścia kot potrzebuje niezaprzeczalnie drapaka, by móc ostrzyć pazurki i zaznaczać terytorium swoim indywidualnym zapachem, oraz kilku osłoniętych przed przeciągiem i ustronnych miejsc do wypoczynku. W zależności od rasy i charakteru kot potrzebuje mniej lub więcej wybiegu. Większość kotów dodatkowo uczynią szczęśliwymi pieszczoty i bliskość z człowiekiem.

Jeśli wszystko to dajesz swojemu kotu, możesz wychodzić z założenia, że wiedzie mu się naprawdę dobrze.

1. Urządza szaleńcze pogonie

Koty, podobnie jak dzieci, wyrażają często swoją radość z życia poprzez niepohamowaną aktywność fizyczną.

2. Jest skupiony w czasie zabawy

Szczęśliwy kot chętnie bawi się z człowiekiem, generalnie na zabawę poświęca sporą część dnia. W zależności od rasy kota i jego naturalnych predyspozycji możesz zaangażować go również w zabawy intelektualne. By pobudzić jego szare komórki, skorzystaj z dostępnych w sprzedaży specjalnych zabawek na inteligencję dla kotów.

3. Mruczy

Mruczenie kota może mieć wiele przyczyn. Z reguły ma znaczenie naturalnie pozytywne. Miej jednak na uwadze, że może oznaczać także ból lub strach.

4. Przytula się

Piękną i przyjemną oznaką pozytywnego samopoczucia kota jest poszukiwanie bliskości fizycznej z właścicielem, wskakiwanie do niego na kanapę czy do łóżka i zawzięte przytulanie się. Niektóre koty zaczynają dzień od powitania swojego pana w łóżku i konkretnej sesji przytulania i pieszczot.

5. Pociera o Ciebie noskiem

Kot pociera swoim noskiem o Twój nos lub inne części ciała? Oznacza to, że czuje się przy Tobie dobrze.

6. Jest „rozmowny”

Podobnie jak w przypadku mruczenia, „rozmowność” kota może być zarówno pozytywną, jak i pod określonymi warunkami negatywną oznaką i wskazywać na ból. Po Twojej stronie leży prawidłowa interpretacja takiego zachowania

7. Tarza się po trawie

Jeśli kot kładzie się na trawie i tarza po niej, pokazując przy tym brzuch, prawdopodobnie czuje się w Twoim pobliżu swobodnie i ufa Ci.

8. Pałaszuje z apetytem

Jeśli kot pałaszuje ją z apetytem, jest to jednoznaczny dowód na to, że czuje się u Ciebie dobrze.

9. Nosi ogon w górze

Twój czworonożny przyjaciel trzyma ogon uniesiony wysoko, a jego koniuszek jest ewentualnie nieco zgięty? Jeśli kot wita Cię w ten sposób z pewnością jest zadowolony z faktu, że Cię widzi.

10. Z zaangażowaniem obserwuje ptaki

Jeśli Twój kot kanapowy, lub wychodzący w zimie, siedzą w swoim ulubionym, nasłonecznionym miejscu i przyglądają się uważnie ptakom na zewnątrz, możesz także być całkiem pewny, że dobrze czuje się on w swoim futrze.

www.zooplus.pl