W niedzielę 7 lipca Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Rygałówce świętowała Jubileusz 100-lecia swego istnienia. Uczestniczyli w nim kapłani, władze samorządowe, przedstawiciele służb mundurowych, a także parafianie i zaproszeni goście. Podczas święta Powiat Augustowski reprezentował Jarosław Szlaszyński – Starosta Augustowski.

Oficjalna część obchodów odbyła się o godz. 12.00 uroczystą mszą świętą, której przewodniczył Ksiądz Biskup Jerzy Mazur. We wprowadzeniu do uroczystej Eucharystii zaznaczył konieczność pamięci o tych, którzy tworzyli tę parafię i budowali kościół, którzy przez swoje świadectwo życia przekazywali z pokolenia na pokolenie skarb wiary chrześcijańskiej, będąc przewodnikami duchowymi.

Parafia rzymskokatolicka w Rygałówce została utworzona w 1919 roku. Erekcji parafii dokonał bp Antoni Karaś – Biskup Diecezji Augustowskiej, naznaczając na pierwszego proboszcza ks. Jakuba Kondrackiego. Proboszcz objął w posiadanie opuszczoną cerkiew, mocno zniszczoną w wyniku działań wojennych, odremontowaną prowizorycznie na potrzeby sprawowania kultu religijnego. Do tej pory w parafii pracowało 12 proboszczów i 15 wikariuszy.

Na zakończenie jubileuszu ks. kan. Grzegorz Zwierzyński – proboszcz parafii, podziękował zgromadzonym za dar modlitwy, wsparcie i pomoc przy organizacji uroczystości. Jako wyraz wdzięczności za trud duszpasterski parafianie ofiarowali kwiaty Ks. Biskupowi i Proboszczowi. Po procesji i błogosławieństwie odbył się festyn parafialny. Wydarzeniu towarzyszyły liczne konkursy sportowe, plastyczne, literackie, wernisaże i wystawy, przedstawienia ewangelizacyjno-artystyczne oraz prezentacje multimedialne.

Red.

Starostwo Powiatowe w Augustowie