Konkurs jest imprezą cykliczną odbywająca się od 2001 roku w różnych hotelach i restauracjach w całej Polsce. Po 5 letniej przerwie, w 2016 roku konkurs wrócił w szeregi najważniejszych wydarzeń kulinarnych w kalendarzu imprez gastronomicznych w Polsce.

Autorem i pomysłodawcą konkursu jest Giancarlo Russo – najbardziej znany włoski szef kuchni, restaurator i autorytet z zakresu kuchni włoskiej w Polsce. Oficjalny kucharz Episkopatu Polski przygotowujący dania m.in. dla Jana Pawła II i Benedykta XVI oraz delegacji z Watykanu podczas pielgrzymek do Polski.

Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Ambasady Włoskiej w Polsce, Burmistrza miasta Augustów, Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, Harmony Polish Hotels , patronatem merytorycznym Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni, Stowarzyszenia Kucharzy Polskich, Greckiego Stowarzyszenia Kucharzy Poland Branch Office oraz z udziałem Partnera konkursu Bellavita Expo The Excellence of Italy Warsaw 2019.

W augustowskiej edycji konkursu wystartowało 12 zespołów Profesjonalistów i 6 zespołów Gwiazd. Wyniki zostaną ogłoszone podczas uroczystej Gali która odbędzie się o godz. 20.30.

Zdobywcy 3, pierwszych miejsc 14 edycji Arte Culinaria Italiana w kategorii Profesjonaliści:
1.Restauracja Ed Red – Warszawa, 2. Restauracja Lemon Restort Spa – Gródek nad Dunajcem, 3. Restauracja Oleska 102 – Opole

Bart.