W piątek 17. maja w Augustowie odbył się XV Zjazd Podlaskiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. To jubileuszowe wydarzenie zbiegło się z innym jubileuszem, 20. rocznicą pobytu Papieża Jana Pawła II na Ziemi Augustowskiej. 

 Program uroczystości rozpoczęło spotkanie modlitewne w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego. Uczestniczyli w nim min. Starosta Augustowski – Jarosław Szlaszyński i Burmistrz Augustowa – Mirosław Karolczuk. Zgromadzonych gości przywitał Proboszcz – ks. kan. Wojciech Jabłoński i Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Augustowi – Roman Krzyżopolski. 

Kolejnym punktem był rejs statkiem do Sanktuarium w Studzienicznej. Organizatorzy zadbali o to, aby goście mieli możliwość popłynięcia tym samym statkiem, którym 20 lat wcześniej podróżował Papież, czyli statkiem Serwy. W Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej delegacje szkół wzięły udział w Mszy św. koncelebrowanej przez Jego Ekscelencję ks. biskupa Jerzego Mazura – Ordynariusza Diecezji Ełckiej. Po mszy, pod pomnikiem Jana Pawła II złożeniem kwiatów uczczono 20. rocznicę pobytu Papieża na ziemi augustowskiej.

Agappe w ogrodach parafialnych w Studzienicznej – kończcie Zjazd – miało także wyjątkowy charakter. Poczęstunek zorganizowano przy nowym, 26. metrowym stole z „Najdłuższej Deski Na Podlasiu”. Został on zbudowanym z inicjatywy ks. biskupa Jerzego Mazura i jest, jak napisano na pamiątkowej tablicy „Darem Serca Leśników Nadleśnictwa Płaska”.

W tegorocznym zjeździe uczestniczyło 14 szkół Podlaskiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. W tym gronie, po raz pierwszy jedna szkoła z województwa warmińsko-mazurskiego. Oto wykaz uczestników:

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Surażu,

Gimnazjum im. Jana Pawła II w Jaświłach,

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kalinówce Kościelnej,

Szkoła Podstawowa im. Papieża Jana Pawła II w Osowcu,

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Krasnopolu,

Przedszkole Samorządowe Nr 30 im. Świętego Jana Pawła II „Radosne” w Białymstoku,

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Czarnej Białostockiej,

Zespół Szkół w Turośni Kościelnej,

Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana Pawła II w Ełku,

Szkoła Podstawowa Nr 45 z Oddziałami integracyjnymi im. Świętego Jana Pawła II w Białymstoku,

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Żarnowie,

Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Płaskiej,

Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Filipowie,

Zespół Szkół Specjalnych w Augustowie (organizator).

Bart.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.