Augustowski Balt Yacht zdobył prestiżową nagrodę Jacht Roku 2019 za swoją najnowszą produkcję SUN CAMPER 35.

W Nowy Rok, dokładnie o północy już od kilku lat prestiżowy miesięcznik „Żagle” publikuje na swym portalu wyniki konkursu na polski Jacht Roku. Tym razem również 6 jednostek zdobyło prestiżową nagrodę Jachtów Roku, w 6 kategoriach.

Komisja w składzie: Waldemar Heflich – przewodniczący, Stanisław Iwiński, Mariusz Główka, Adrian Skubis, Dominik Życki – sekretarz wyłoniła zwycięzców konkursu: 3 modele jachtów żaglowych oraz 3 modele łodzi i jachtów motorowych w poszczególnych kategoriach. Komisja przyznała także tytuł Jachtowego Konstruktora Roku.

Nagroda Yacht Roku to duże i prestiżowe wyróżnienie gwarantujące sukces marketingowy w Polsce i Europie. Augustowska Firma Balt Yacht zdobyła ją po raz piąty i jest to także rekordowy wynik pod tym względem.

Jachtowym Konstruktorem Roku 2018 w Polsce został Krzysztof Smaga.

Tytuły Jacht Roku 2019 w Polsce – Polish Yacht of the Year 2019 w poszczególnych kategoriach:

W kategorii Jachty Żaglowe do 7,5 m długości:
Mini 230 – zgłoszony przez firmę Pragmatical Solutions

W kategorii Jachty Żaglowe powyżej 7,5 m długości:
Wauquiez Pilot Saloon 42 – zgłoszony przez firmę RR Yachts.

W kategorii Jachty Żaglowe Specjalne:
Alubat 450 Ovni  – zgłoszony przez firmę JoinUs

W kategorii Jachty Motorowe do 9 m. długości:
Pegazus 560 Top Fisher – zgłoszony przez stocznię Pegazus Boat.

W kategorii Jachty Motorowe powyżej 9 m długości:

Parker Monaco 110 – zgłoszony przez firmę Parker Poland

W kategorii Jachty Motorowe Specjalne:

Sun Camper 35 – zgłoszonemu przez stocznię Balt Yacht z Augustowa

W kategorii tej nominowane były jeszcze:
Northman 1200 – zgłoszony przez stocznię Northman
Futura 40 – zgłoszona przez stocznię Cobra Yachts

Nagrodę specjalną komisja przyznała stoczni Conrad SA
za ponad 40-metrowy, luksusowy jacht motorowy Conrad C133 Viatoris

Zwycięski wyrób Balt Yachtu to ekskluzywna łódź motorowa typu Houseboat, w której może podróżować 10 osób a spać 6. Jest to znakomita jednostka do rekreacyjnego pływania rodzinnego a także do pływania czarterowego z załogą .

Sun Camper 35 wyróżnia się nowoczesną nietypową sylwetką, doskonałym hydrodynamicznym kadłubem, przestronnym wnętrzem, małym zanurzeniem, ekonomicznością oraz wysoką jakością wykonania. W jachcie znajduje się duży funkcjonalny kokpit ze stołem i wieloma miejscami do siedzenia, słoneczny pokład na dachu i opcjonalnie dodatkowe miejsce sterowe. Nagrodzony produkt dzięki małemu zanurzeniu pozwala na penetrowanie prawie wszystkich akwenów i wygodne dochodzenie do brzegów zarówno rufą jak i dziobem. Niezwykle ważne są niskie koszty eksploatacji, dlatego przy optymalnym silniku 50 KM i ekonomicznej prędkości 10 km/h zużycie paliwa wynosi zaledwie 2,5 -3,0 l/h. Umiarkowana masa jednostki do 3,8 tony, szerokości i wysokość – 3 m sprawia, że transport lądowy jest łatwy i nie wymaga pilota. Sun Camper 35 w ubiegłym roku był pokazywany na najważniejszych targach w Europie i Polsce. Zdobył m.in. prestiżową nagrodę Gwoździa Targów Wiatr i Woda w Warszawie . Twórcą projektu jest dr inż. Jacek Centkowski.

Benedykt Kozłowski o przyznanej nagrodzie powiedział:

– Każde wyróżnienie jest dla nas bardzo cenne a ta nagroda szczególnie, bo przyznawana przez grono fachowców. Jest to już kolejna nagroda Jacht Roku dla naszej firmy. Bardzo cieszymy się z niej. Nasza decyzja wejścia w produkcję tzw. Houseboatów była ryzykowna. Teraz wiemy, że było warto zaryzykować. Ten wspaniały jacht motorowy nie powstałby bez dużego wsparcia i pracy mojej załogi, której chciałbym serdecznie podziękować. Ich zaangażowanie i pomysły są zawsze dodatkową motywacją do dalszej, ciężkiej pracy. Jachtu nie byłoby też bez konstruktora i przyjaciela dr. Jacka Centkowskiego. Dziękuję również naszym dotychczasowym klientom za wszystkie szczere sugestie i propozycje, które z wielką powagą braliśmy pod uwagę przy planowaniu zwycięskiego jachtu.

Gratulujemy

(i)