Z pewnością znakomita większość właścicieli psów nie potrafiłaby wyobrazić sobie życia bez psa. Pies jest zawsze u boku swojego właściciela, według popularnego powiedzenia jest przecież najlepszym przyjacielem człowieka.

1. Kontakt z psem obniża poziom stresu

Każdy właściciel psa potwierdzi, że obecność zwierzaka wpływa na jego samopoczucie pozytywnie. Takie poczucie da się potwierdzić naukowo.

2. Psy działają korzystnie na serce

Kiedy jesteśmy zestresowani, podnosi się ciśnienie krwi w naszym organizmie. Osoba cierpiąca przewlekle na podwyższone ciśnienie wykazuje z reguły wzmożone ryzyko zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe.

3. Psy zmniejszają ryzyko alergii u dzieci

Rodzice często obawiają się tego, że obecność zwierzęcia może źle wpłynąć na zdrowie ich pociechy. Jednak w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie – gdy nie ma w rodzinie genetycznego obciążenia alergiami.Według licznych badań dzieci, które dorastają z psem, zyskują więcej niż jedynie odporność na alergie. Przykładowo pies wpływa korzystnie na rozwój osobisty dziecka, które uczy się odpowiedzialności za drugą istotę oraz wykształca wyższe kompetencje społeczne.

4. Psy pomagają utrzymać formę

Brak ruchu i wynikająca z niego nadwaga potęgują ryzyko zapadania na wiele chorób. Psy pomagają swoim właścicielom w utrzymaniu dobrej formy. Aktywności na świeżym powietrzu wzmacniają ponadto system immunologiczny.

5. Posiadanie psa sprzyja zawieraniu znajomości

Posiadanie psa sprzyja zawieraniu znajomości, gdyż właściciele bardzo często wdają się ze sobą w rozmowę, kiedy ich psy się ze sobą witają. Pies chroni także niektórych właścicieli przed społecznym wyizolowaniem.

6. Psy ułatwiają funkcjonowanie osobom z ograniczeniami

Psy asystujące oraz terapeutyczne są specjalnie szkolone, by pomagać człowiekowi w jego fizycznych ograniczeniach i niedyspozycjach psychicznych oraz wspierać go w codziennym funkcjonowaniu.

7. Psy ratują życie

Do psów asystujących należą także takie, które szkoli się specjalnie między innymi dla osób niedosłyszących czy ciepiących na epilepsję lub cukrzycę, a więc choroby zagrażające życiu. Dzięki doskonale wykształconemu zmysłowi węchu zwierzęta te potrafią w krótkim czasie przeszukać spore obszary.

Źródło i więcej informacji na ten temat www.zooplus.pl