Tegoroczna zima jednak nieco zaskoczyła i nie skąpi śniegu, którego w niektórych rejonach Polski jest w nadmiarze. Odśnieżanie w tym sezonie zimowym stało się więc koniecznym elementem rzeczywistości, głownie ze względu na bezpieczeństwo. Dbanie o bezpieczne poruszanie się po chodnikach i uliczkach przylegających do posesji jest obowiązkiem właściciela lub zarządcy nieruchomości. Konieczne jest także usuwanie śniegu sprzed bramy wjazdowej i podjazdów, z dachów domów i budynków gospodarczych czy ogrodowych altan. Należy również pamiętać o strącaniu sopli i nawisów lodowych. W ogrodzie natomiast warto pamiętać o strząsaniu śniegu z gałęzi drzew i z roślin zwłaszcza wtedy, gdy śnieg staje się wilgotny i ciężki oraz o unikaniu gromadzenia odśnieżanej masy na trawnikach.

W odśnieżaniu ważny jest czas, który trzeba poświęcić na tę czynność oraz systematyczność. Bez pomocy maszyn, odśnieżanie jest wyzwaniem, ale dzięki dostępnym dziś nowoczesnym odśnieżarkom dostosowanym do indywidualnych potrzeb, efektywne odśnieżanie jest pracą łatwą i szybką. Warto też pamiętać o kilku podstawowych dobrych praktykach, które znacznie usprawnią odśnieżanie oraz sprawią, że czynność ta będzie bezpieczna dla otoczenia.

Podstawowe zasady sprawnego i bezpiecznego odśnieżania

 • Systematyczność – regularne odśnieżanie świeżego opadu zapobiega nawarstwianiu się śniegu, który z czasem przekształca się w twardą, śliską nawierzchnię, nawet w skorupę lodu. Skutkiem odkładania odśnieżania na później jest utworzenie się trudnej do usunięcia ubitej warstwy, która po nocnych przymrozkach zamienia się w śliską, niebezpieczną nawierzchnię.
 • Właściwy sprzęt na miarę potrzeb
 • do cienkiej warstwy suchego śniegu można użyć miotłę, łopatę, dmuchawę do liści
 • do grubej warstwy śniegu oraz do śniegu twardego, do zasp i do zlodowaciałego śniegu najlepiej zastosować odśnieżarkę – kołową do równiej powierzchni, a gąsienicową do terenów o nierównym ukształtowaniu. Innym rozwiązaniem ułatwiającym odśnieżanie grubszej warstwy śniegu może być wielozadaniowa maszyna ogrodnicza jak kosiarka traktorowa Honda HF lub glebogryzarka Honda FJ 500, które są przystosowane do współpracy z osprzętem i zimą wraz z lemieszem do odśnieżania mogą pełnić rolę odśnieżarki,
 • do kostki brukowej i asfaltu dobrze jest zastosować maszyny wyposażone w regulację wysokości zbieraka lub, jak w przypadku Honda HS 550, w gumowe łopaty wirnika, które jednocześnie zapewniają bardzo dokładne zbieranie śniegu. Dzięki temu chodnik jest bezpieczny dla pieszych, a nawierzchnia jest chroniona przed ewentualnymi mechanicznymi uszkodzeniami,
 • do cięższych warunków zimowych warto wybrać odśnieżarkę na gąsienicach, które zapewniają lepszą przyczepność do podłoża.
 • Kierunek i odległość – przed rozpoczęciem odśnieżania warto zaplanować kierunek i odległość wyrzutu śniegu, a także miejsce gromadzenia śniegu.
 • należy upewnić się, że usuwany śnieg nie stworzy zagrożenia dla przechodniów ani pojazdów,
 • kierunek i odległość wyrzutu śniegu powinien być ustawiony w sposób optymalny do wielkości terenu i tak, by usuwany śnieg nie tworzył zasp w miejscach do odśnieżania w następnej kolejności ani nie blokował dojścia do domu.
 • Miejsce gromadzenia śniegu
 • miejsce gromadzenia śniegu nie może utrudniać ruchu pieszym ani pojazdom,
 • topniejący śnieg nie może tamować odpływu wody do studzieniek kanalizacyjnych,
 • wybierając to miejsce warto mieć na uwadze ciężar śniegu: metr sześcienny śnieżnego puchu waży ok. 200 kg, a mokrego śniegu ok. 800 kg. Dlatego warto unikać pozostawiania go w dużej ilości na schodach, tarasie,
 • nie należy pozostawiać zasp śniegu w ogrodzie – na trawniku, na rabatach ogrodowych, ponieważ śnieg hamuje dopływ powietrza wskutek czego pozostała pod nim trawa staje się podatna na choroby grzybowe i wiosną będzie potrzebować długiej rekonwalescencji.
 • Odśnieżanie żużlowej lub kamienistej powierzchni – w tych przypadkach nie powinno się stosować odśnieżarki, ponieważ ślimak może pochwycić kamienie i wyrzucić je wraz z usuwanym śniegiem, zagrażając obecnym w pobliżu osobom.
 • Prawidłowa obsługa odśnieżarki
 • przed uruchomieniem maszyny należy sprawdzić czy pod osłoną ślimaka i w wyrzutniku nie ma zalegającego śniegu lub lodu,
 • należy zatrzymać silnik przed każdym odejściem od maszyny,
 • podczas kierowania maszyną, należy trzymać rączki odśnieżarki mocni i pewnie.

Sprawne i bezpieczne odśnieżanie niewielkich powierzchni

Najczęściej odśnieżanymi miejscami są ciągi komunikacyjne – chodniki przylegające do posesji, podjazdy i strefa wokół domu, ponieważ ich systematyczne i dokładne udrożnienie zapewnia bezpieczeństwo użytkownikom. W tych warunkach najlepiej sprawdza się mała i lekka odśnieżarka o uniwersalnej szerokości roboczej oraz cicho pracującym silnikiem, który nie będzie zakłócał spokoju otoczenia, np. Honda HS 550E. Jest to prawdziwie „domowa” odśnieżarka o szerokości roboczej 50 cm, której wydajność (29t/h) zapewnia szybkie udrożnienie terenu posesji. Regulowany komin umożliwia wygodne zaplanowanie kierunku wyrzutu śniegu (odległość do 8 m), a gumowe nakładki wirnika zapewniają dokładne zbieranie śniegu z nawierzchni bez zagrożenia mechanicznego uszkodzenia powierzchni brukowanych. Ze względu na kołowy układ jezdny zalecana jest do odśnieżania równych powierzchni. Łatwa w obsłudze i kierowaniu, może być z powodzeniem prowadzona kobiecą ręką. Natomiast przyjazny dla otoczenia i cichy silnik nie zakłóca spokoju sąsiedztwa podczas wczesno porannego lub wieczornego odśnieżania.

www.mojahonda.pl

-comunicat4u.pl-