W piątek, 6. listopada odbędzie się oficjalne oddanie do użytku ulicy Wojska Polskiego w Augustowie po jej gruntownej modernizacji. Ruch pojazdów na tej ulicy odbywa się już od kilku dni. Prace na ulicy rozpoczęły się 2. września a ich zakończenie zaplanowano na koniec listopad br.

Szczegóły na temat zakresu robót zaplanowanych przy wykonywaniu tej inwestycji poznaliśmy w czwartek, 29 sierpnia, w gabinecie starosty augustowskiego Jarosława Szlaszyńskiego na konferencji prasowej. Tematem wiodącym tamtej konferencji była długo oczekiwana przez mieszkańców przebudowa ulicy Wojska Polskiego. Jeżeli chodzi o partycypację w kosztach, to 3.43 mln zł pochodziło od wojewody, 1.70 mln zł z budżetu Miasta i 2.30 mln zł z kasy Starostwa. Oświetlenie uliczne miało kosztować 441 tys. zł.

Od kilku dni, kiedy finisz prac prowadzonych na Wojska Polskiego jest wyraźnie widoczny, zaczęły napływać do naszej redakcji pytania właśnie na temat jej oświetlenia – konkretnie, czy latarnie będą tylko po jednej stronie ulicy? W kilku przypadkach nasz odpowiedź brzmiała, że będą po obu stronach. W tym miejscu musimy przeprosić osoby, którym w ten sposób odpowiedzieliśmy 🙁 Na dzień przed oficjalnym otwarciem wszystko wskazuje, że jednak nie. Nasze odpowiedzi wynikały z tego, co usłyszeliśmy na wspomnianej konferencji w wypowiedziach burmistrza, starosty i wykonawców. Wszystko wskazywało na to, że latarnie, stylizowane latarnie jak powiedziano, będą po obu stronach.

Poprosiliśmy o wyjaśnienie tej sprawy panów, Filipa Chodkiewicza – wiceburmistrza Augustowa i Dariusza Szkiłądzia – wicestarostę Powiatu Augustowskiego. Dlaczego na dzień przed zakończeniem inwestycji latarnie zamontowane są po jednej stronie ulicy? Czy będą po obu jej stronach?

– Jeśli chodzi o takie szczegóły techniczne jak liczba latarni, ich umiejscowienie jest to pytanie do Powiatowego Zarządu Dróg. (…) My ze swojej strony doradzaliśmy, oczywiście sygnalizowaliśmy pewne kwestie PZD, natomiast nie wtrącamy się w sam proces inwestycyjny. Szanujemy, że jest inwestor, który za to odpowiada. My zwracaliśmy uwagę panu Staroście na to, aby pojawiły się drzewa odpowiedniej wielkości, żeby ta zieleń na ulicy zaistniała. Pojawiały się takie sygnały, żeby ta zmiana technologii, miejscami zmiany lokalizacji latarni, oświetlenie zapewniło tą samą jasność, a nawet lepszą jak było przedtem. Mamy zapewnienie, że tak będzie. (…) My inwestycję współfinansujemy, ale na budowie nas nie ma.

– powiedział Filip Chodkiewicz. (pełna wypowiedź pod tekstem).

Kilkanaście minut później mieliśmy okazję zapytać o latarnie na ulicy Wojska Polskiego wicestarostę Dariusza Szkiłądzia.

– Cały projekt przebudowy ulicy Wojska Polskiego był konsultowany z Miastem. Odbyło się wiele spotkań z udziałem pana Burmistrza. Jeżeli chodzi o oświetlenie, zostały okazane różne propozycje dla pana Burmistrza związane z formą tego oświetlenia, i tego wyboru, dokonał pan Burmistrz

– odpowiedział Dariusz Szkiłądź. (wypowiedź pod tekstem w drugiej części nagrania).

No cóż – jak wynika z wypowiedzi, to albo Burmistrz albo Powiatowy Zarząd Dróg zadecydował o tym, że latarnie będą po jednej stronie Wojska Polskiego. Może jutro podczas otwarcia ulicy dowiemy się więcej na ten temat, bo dzisiaj, raczej niewiele nam się udało 🙁

|Bart. / www.augustow.org