Stowarzyszenie Przyjaciół Środowiskowego Domu Samopomocy „Zielony Parasol” zakończyło realizację zadania publicznego „Wspólnie możemy więcej – aktywni i wzmocnieni”, współfinansowanego ze środków Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Beneficjentami tego zadania byli uczestnicy i klubowicze Środowiskowego Domu Samopomocy w Augustowie, ich rodzice i opiekunowie oraz terapeuci ŚDS.

W ramach realizacji projektu odbył się aktywizacyjno integracyjny wyjazd do Gołdapi, podczas którego uczestnicy odwiedzili Środowiskowy Dom Samopomocy „Słoneczny Dom” w Gołdapi, zwiedzili tężnie solankowe, pijalnię wód mineralnych oraz spacerowali nad jeziorem Gołdap, w hotelu „Leśny Zakątek” zorganizowali piknik sportowo – rekreacyjny, pojechali na Piękną Górę, gdzie pieszo wspięli się na jej szczyt, aby podziwiać panoramę miasta Gołdap oraz Puszczę Romnicką, odwiedzili gospodarstwo ekologiczne z egzotycznymi zwierzętami i wzięli tam udział w bezkrwawym safari, podczas którego jadąc samochodami terenowymi po całym 300 – hektarowym gospodarstwie, mogli podziwiać stada zwierząt oraz malownicze widoki.

Odbył się również 7 – dniowy ruchowo – usprawniający pobyt w Ośrodku „Zdrowotel” Łebie, gdzie uczestnicy brali udział w grupowych zajęciach ruchowo – usprawniających (gimnastyka ogólna w plenerze i na sali, nordic – walking, talasoterapia, muzykoterapia, platforma Szumana), pojechali na wycieczkę do Parku Morskiego SEA PARK w Sarbsku, wzięli udział w warsztatach kreatywnych pod nazwą „Wspomnienia znad morza”, objazdowej wycieczce po Łebie i okolicy z przewodnikiem, wieczorkach tanecznych, prezentacjach multimedialnych oraz obejrzeli monodram „Ż(sz)ycie na miarę”.

Również w ramach tego zadania zorganizowano i przeprowadzono IV Przegląd Twórczości Osób z Niepełnosprawnością – „Na folkową nutę” – Augustów 2019, w którym wzięło udział 16 placówek działających na rzecz osób z niepełnosprawnością. Przegląd składał się z części oficjalnej (powitania, przemówienia), artystycznej (występy 16 grup uczestników), rozdania nagród, upominków, dyplomów i podziękowań, posiłku, biesiady oraz dyskoteki integracyjnej, poprowadzonych przez DJ-a i miał charakter otwarty dla mieszkańców Augustowa oraz turystów.

Zorganizowany został jednodniowy wyjazd do Białowieskiego Parku Narodowego, podczas którego uczestnicy zwiedzili Muzeum Przyrodniczo – Leśne w Białowieży, rezerwat pokazowy żubrów oraz spędzili czas przy integracyjnym ognisku z pieczeniem kiełbasek.

Odbyły się również warsztaty terapeutyczne, przeprowadzone przez trenera – psychologa klinicznego, na temat: „Kształtowanie umiejętności życiowych, motywacyjnych i społecznych” oraz warsztaty florystyczne, podczas których uczestnicy zapoznali się z technikami wykonywania kompozycji florystycznych, a następnie mogli samodzielne wykonać wiosenną kompozycję florystyczną z zakupionych wcześniej materiałów.

Podczas zajęć podsumowujących realizację zadania uczestnicy podzielili się spostrzeżeniami i refleksjami, wymienili doświadczenia, utrwalili wiedzę nabytą w trakcie realizacji zadania, obejrzeli zdjęcia oraz wypowiedzieli się, jakie osobiste korzyści i rezultaty osiągnęli oraz jakie działania i w jakim zakresie zamierzają kontynuować. Uzyskane dane będą podstawą do podjęcia przez Stowarzyszenie „Zielony Parasol” dalszych działań w zakresie pomocy osobom z niepełnosprawnością oraz ich rodzinom.

|Zarząd Stowarzyszenia „Zielony Parasol”