Tegoroczne wydarzenia z okazji Dni Augustowa odbywały się w dniach 23-25. maja 2019 r. w wielu punktach miasta.

Główne uroczystości z okazji przyznania praw miejskich odbyły się na Rynku Zygmunta Augusta. Król Zygmunt August i Barbara Radziwiłłówna dokonali objazdu swoich włości ulicami Augustowa. Królewska para 24. maja o godz. 13.00 odwiedziła Szkołę Podstawową nr 2 im. Zygmunta Augusta w Augustowie, gdzie odbył się specjalny pokaz Podlaskiej Chorągwi Husarskiej. 

Tego samego dnia o godz. 16.30, na Rynku Zygmunta Augusta podczas powitania króla Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny przekazane zostały burmistrzowi klucze do bram miasta. Po tej ceremonii zgromadzonych zabawiali kuglarzy, iluzjoniści, trupy teatralne oraz zespół taneczny. Wieczorem w amfiteatrze nad jez. Necko odbył się koncert muzyczny. Na scenie wystąpił Grzegorz Hyży.

W sobotę 25 maja Augustowskie Placówki Kultury przygotowały chwilę radosnego oddechu po trzydniowych obchodach Dni Augustowa 2019. O godz. 19:00 na scenie miejskiego amfiteatru nad jeziorem Necko, zgromadzoną publiczność bawiły dwie formacje kabaretowe: Szymon Łątkowski i Kabaret Kałasznikoff .

Przed rozpoczęciem wspólnej zabawy, Burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk, zachęcił zgromadzonych do udzielenia poparcia akcji Augustowskiej Drużyny AED. Akcji mającej na celu zainstalowanie w polskiej przestrzeni publicznej jak największej liczby defibrylatorów AED, urządzeń do ratowania życia w przypadku nagłego zatrzymania krążenia.

Wydarzeniem dla nieco innej grupy odbiorców był III Międzynarodowy Turniej Brydża Sportowego w Osiedlowym Domu Kultury SM. Wzięło w nim udział 34 pary sportowe z Polski i Litwy.

Wspomnieliśmy tylko o części wydarzeń zorganizowanych w Augustowie z tej okazji. Relacje z innych na pewno będą dostępne na stronach ich organizatorów. My zapraszamy teraz do wysłuchania mowy Króla na Rynku Z. Augusta, wystąpienia burmistrza Augustowa oraz do obejrzenia pokazu zdjęć.

Bart.