Doroczne spotkanie z oscarowym kinem

DKF KINOCHŁON zaprasza na piątą edycję wydarzenia pod nazwą „Namiary na Oscary” – w ostatnich dniach lutego pokażemy Państwu filmy, które ścigają się o statuetkę w najważniejszych kategoriach. To trzy dni z rewelacyjnym kinem, dobrym prowadzącym i fantastycznymi gośćmi. Mamy nadzieję, że wieczory od 25. do 27. lutego spędzimy wspólnie w kinie Iskra. Oto, co dla Państwa przygotowaliśmy:

25.02.2019 (poniedziałek)

Tego dnia obejrzymy aż dwa filmy! Przegląd otworzymy o 17:30 polskim kandydatem do Oscara, który walczy o statuetkę w trzech kategoriach: Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, Najlepszy Reżyser i Najlepsze Zdjęcia – „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego, do której prelekcję wygłosi prowadzący (już nie pierwszy raz!) nasz Przegląd Błażej Hrapkowicz – krytyk filmowy i kulturoznawca. Człowiek, który o Oscarach i walczących o nie filmach, wie niemal wszystko, bo dwukrotnie prowadził polską transmisję gali rozdania Oscarów
Jeśli w ogóle trzeba komuś przedstawiać ten film – „Zimna wojna” to opowieść o niełatwej miłości utalentowanej śpiewaczki Zuli i pianisty Wiktora. Tłem dla relacji są niełatwe lata 50. i 60 XX wieku w komunistycznej Polsce.

Drugim filmem tego wieczoru będzie nominowany do Oscara w pięciu najważniejszych kategoriach komedio-dramat Petera Farrelly’ego „Green Book”. O 19:15 na ekranie zobaczymy cwaniaczka z Bronxu, który zostaje szoferem ekstrawaganckiego muzyka. Mężczyźni razem wyruszają na wielotygodniowe tournée. Poza całą masą przygód i szalonych zdarzeń podróż przynosi im coś jeszcze…

Rozmówcą Błażeja Hrapkowicza, który i z nami podyskutuje o filmie, będzie Sebastian Smoliński – krytyk nie tylko filmowy, ale i operowy, dziennikarz, piszący dla „Stopklatki” i „Kultury Liberalnej”, specjalista i wielki miłośnik kina amerykańskiego.

26.02.2019 (wtorek) – godz. 19:00

Drugi dzień naszych Namiarów będzie należał do „Romy” – głównego kontrkandydata „Zimnej wojny” w wyścigu po statuetkę w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Meksykańsko-amerykańska koprodukcja Alfonsa Cuarón’a (nominowana do Oscara aż w 10 kategoriach!) jest przepięknie nakręconą czarno-białą opowieścią o Cleo młodej służącej, która opiekuje się domem małżeństwa z czwórką dzieci dzielnicy Mexico City zwanej Colonia Roma. Dziewczyna dźwiga na swych barkach nie tylko wychowanie dzieci pracodawców, ale i własne – wcale nie małe – problemy.

Zdobywcę Złotego Globu za Najlepszy Film Nieanglojęzyczny obejrzy z nami Kuba Mikurda – filmoznawca, dziennikarz, psycholog i filozof, z którym porozmawia Błażej Hrapkowicz.

27.02.2019 (środa) – godz. 19:00

Przegląd Namiary na Oscary zamkniemy najnowszym filmem Yorgosa Lanthimosa („Zabicie świętego jelenia”) pt. „Faworyta”. Zdobywca 10 nominacji do Oscara w dziewięciu kategoriach. Przeniesiemy się do Anglii z początku XVIII wieku, na dwór schorowanej królowej Anny Stuart (Olivia Colman), o której względy rywalizują księżna Sarah (Rachel Weisz) i arystokratka Abigail (Emma Stone). Kobiety nie przebierają w środkach i metodach, a bo i gra toczy się o wysoką stawkę…

Obsypany deszczem nagród film obejrzy z nami Jagoda Murczyńska – kulturoznawczyni i psycholożka. Jako tłumaczka i redaktorka pracowała m.in. przy Linii Filmowej wydawnictwa Korporacja Ha!art i festiwalu Nowe Horyzonty. Teksty o kinie Azji i kostiumach filmowych publikowała w “Kinie”, “Ekranach”, portalu Stopklatka.pl i publikacjach zbiorowych.

Bilety i cennik:

Bilet na pojedynczy seans: 15 zł

Karnet na Namiary na Oscary (nie obejmuje „Zimnej wojny”): 36 zł

Półroczne karnety na 4 pokazy nie będą honorowane (z wyjątkiem „Zimnej wojny”)

Alicja Bajkowska Rada Programowa DKF „KINOCHŁON”

Zostaw komentarz

Twój adres e mail nie zostanie opublikowany