Pierwszy dzień jesieni kalendarzowej i astronomicznej przypada we wrześniu. W roku 2019, pierwszy dzień jesieni kalendarzowej i astronomicznej przypada na 23. września.

Kiedy rozpocznie się kalendarzowa jesień?

Data pierwszego dnia jesieni, tak jak i innych pór roku, jest stała. W 2019 roku, tak jak zawsze, jesień rozpocznie się 23 września. W tym roku przypada to w poniedziałek o godzinie 9.50. Kalendarzowa jesień trwa trzy miesiące – dokładnie do 21 grudnia, który w 2019 roku wypada w sobotę. Tego dnia rozpocznie się kalendarzowa zima.

Kiedy rozpocznie się astronomiczna jesień?

Pierwszy dzień pory roku astronomicznej i kalendarzowej nie zawsze przypada tego samego dnia. I tak jest również z jesienią. W tym roku jednak jesień kalendarzowa 2019 i astronomiczna rozpoczną się tego samego dnia – w poniedziałek, 23 września.

Co to jest równonoc jesienna?

Pierwszy dzień jesieni astronomicznej to dzień tak zwanej równonocy jesiennej zwanej inaczej przesileniem jesiennym. To moment, w którym Ziemia przekracza punkt na swojej orbicie, w którym promienie słoneczne padają prostopadle na równik i są równocześnie styczne do jej powierzchni przy biegunach. W trakcie równonocy dzień i noc trwają tyle samo, czyli 12 godzin. Po równonocy dni stają się krótsze, a noce coraz dłuższe.

Kiedy rozpocznie się jesień w najbliższych latach?

  • Pierwszy dzień jesieni 2020 r. przypadnie 23 września (środa)
  • Pierwszy dzień jesieni 2021 r. przypadnie 23 września (czwartek)
  • Pierwszy dzień jesieni 2022 r. przypadnie 23 września (piątek)

|Bart.